«Ժխտողականությունն արդեն իսկ պետք է դիտարկվի որպես ցեղասպանության շարունակություն»,-ապրիլի 23-ին հայտարարել է Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, հայտնում է Daily Star-ը: «Ցեղասպանության հետևանքները չեն վերացվել և հարցը բաց է մնում»,-ասել է նա:
Ակնկալվում է, որ առնվազն 5000 հայ կմասնակցի այսօր Բեյրութում կայանալիք քայլարշավին դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն: Քոչարյանը նշել է, որ «չնայած Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, Թուրքիան հետևողականորեն պայքարում է դրա դեմ, կեղծելով պատմական փաստերը, կազմակերպելով քարոզարշավներ ու լոբբիստական գործունեություն տանելով»: Քոչարյանը նշել է Հայաստանի ու Լիբանանի միջև հաստատված հարաբերությունների բարձր մակարդակը և ասել է, որ այն, որ Լիբանանը ճանաչել է ցեղասպանությունը և լիբանանահայերը ակտիվ մասնակցություն ունեն երկրի քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական կյանքին:
Քոչարյանը նաև հայտնել է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ստեղծվել է պետական հանձնաժողով Հայաստանի ու Սփյուռքի ջանքերը միավորելու և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումները համակարգելու նպատակով:

“Отрицание Геноцида само по себе должно рассматриваться как продолжение этого преступления”, – заявил 23 апреля посол Армении в Ливане Ашот Кочарян, сообщает Daily Star. “Последствия Геноцида не были устранены, и вопрос остается еще открытым”, – подчеркнул он. Ожидается, что, по крайней мере, около 5000 армян 24 апреля пойдут маршем до посольства Турции в Бейруте в знак протеста против продолжающегося отказа Анкары признать Геноцид армян. Кочарян отметил: “Несмотря на международное признание Геноцида армян, Турция последовательно борется против этого, фальсифицируя исторически факты, организуя пропагандистскую кампанию и лоббирование”. Кочарян отметил высокий уровень отношений с Ливаном, и подчеркнул, что признание Ливаном Геноцида и активное участие ливанских армян в политической, экономической и социальной жизни страны делает отношения Армении и Ливана уникальными.
Кочарян также сообщил, что президент Армении Серж Саргсян создал государственную комиссию для объединения усилий в Армении и диаспоре, в том числе и Ливане, для координации мероприятий, посвященных предстоящим мероприятиям в память о 100-летии Геноцида армян.