ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հայտարարությունը ԱՄՆ Հոլոքոսթի թանգարանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա շեմին մեկ անգամ ևս հաստատեց անցյալից դասեր քաղելու անհրաժեշտությունը՝ «այլևս երբեք» արտահայտությանը իր ճշմարիտ իմաստը հաղորդելու համար: «Նշելով Հոլոքոսթի տարելիքցը՝ Համագումարը համերաշխություն է հայտնում հրեա ժողովրդի հետ, հարգում զոհվածների հիշատակը»,-ասել է ԱՀՀ գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Ելույթ ունենալով Հոլոքոսթի թանգարանում՝ Օբաման, մեջբերելով Հոլոքոսթը վերապրած Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Էլի Վիզելի խոսքերը, հայտարարել է, որ «զանգվածային սպանությունների ու ցեղասպանության կանխարգելումը բխում է ամերիկյան ժողովրդի շահերից և ԱՄՆ բարոյական պատասխանատվության հիմքն է կազմում», իսկ ճանաչումն առանց համապատասխան գործողությունների ոչինչ չի փոխի:
Էլի Վիզելը, որը ճանաճում է նաև Հայոց ցեղասպանությունը, հայտարարել է ժամանակին, որ Հոլոքոսթի հիմնական ողբերգությունն այն է, որ դա կարող էր կանխվել:

24 Апрель 2012 - 08:07 AMT
Заявление президента США Барака Обамы в американском Музее Холокоста накануне Дня поминовения Геноцид армян еще раз подтвердило необходимость извлечения уроков из прошлого, чтобы вложить истинный смысл в выражение «Никогда больше», сообщает Армянская Ассамблея Америки. «Отмечая годовщину Холокоста, Ассамблея выражает солидарность с еврейским народом, чтит память погибших, воздает дань выжившим», – сказал исполнительный директор АА Брайан Ардуни.
Выступая в Музее Холокоста, Барак Обама, процитировав Нобелевского лауреата, выжившего при Холокосте Эли Визела, заявил, что «предотвращение массовых убийств и геноцида исходит из интересов американского народа и является основной моральной ответственностью США», а признание без соответствующих действий ничего не изменит.
Эли Визел, который также признавал Геноцид армян, заявил в свое время, что основной трагедий Холокоста является то, что его можно было предотвратить.