Օսմանյան կայսրության մեկուկես միլիոն քաղաքացիներ միայն այն պատճառով, որ հայ են ծնվել, սկսեցին իրենց ուղին դեպի անհայտություն, դեպի հավերժություն: Միլիոնավոր քսքստացող ոտքերից երկիրը գվվում էր: Օսմանյան կայսրության փայլը և հպարտությունը ոտնատակ արվեցին, անարգվեցին ոչինչ անել չկարողացող ցեղերի և մարդասպանների հրոսակների կողմից: Թեև նրանք մի բան կարողանում էին անել՝ սպանել, հասցնելով հնարամտությունը գրեթե կատարելության: Գերմանացիներն իրենց գազային խցիկներով ուղղակի նմանակողներ էին: Ճիշտ է, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում մարդու կողմից իր նմանին ոչնչացնելը, կարելի է ասել, դրված էր արդյունաբերական հիմքի վրա: Որոշ տվյալներով, միջին տարիքի մեկ առողջ հրեան արժեր հինգ հարյուր մարկ: Այսինքն այն, ինչ նրանից մնացել էր՝ ատամները, մազերը, մաշկը: Բայց սպանության էությունը դրանից չի փոխվել, կարելի է որքան ասես խոսել Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոսթի զոհերի անհամարժեքության մասին, համեմատել մեկուկես միլիոնը վեցի հետ: Կարելի է, բայց յուրաքանչյուրն ունի իր «մահվան քայլերգը», և ով գիտի, ինչն է ավելի սարսափելի, դեգերել անապատում, իմանալով, որ դառնալու ես ավազակների զոհ կամ գնալ գազային խցիկներ… Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հյուպատոսների մեզ հասած հիշողությունների համաձայն, ամենասարսափելին, որ կարելի էր տեսնել այն բանից հետո, երբ անհայտություն էր գնացել թալանված և կեղեքված հայերի հերթական քարավանը, շների ոհմակներն էին, կշտացած մարդկային մսով, որոնք նույնպես վերածվել էին գիշատիչների իրենց տերերի նման:
1915-ի ապրիլի 24-ն ընդունված է համարել Հայոց ցեղասպանության սկիզբը, բայց իրականում այն վաղուց է սկսել, դեռևս արյունարբու սուլթան Աբդուլ Համիդ 2-րդի օրոք, ում հայերի իսպառ բնաջնջումից ետ պահեց Բեռլինի պայմանագիրը: Ինչ չհասցրեց կատարել սուլթանը, ավարտեցին երիտթուրքերը: Այդ ամենն արդեն պատմություն է, որն ի զորու չէ փոխել ներկա թուրքական կառավարությունը: Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա ժողովուրդների բնաջնջումը սկսվել է Կոստանդնուպոլիսի անկումից 1453-ին և երբեք չի ավարտվել: Այն շարունակվում է նաև մեր օրերում. Հրանտ Դինք, Սևակ Շահին Բալիչկի, այդ ցուցակը կարող է շարունակվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան իր մեջ քաջություն չի գտնի և չի ասի. այո, դա եղել է Ցեղասպանություն: Իսկ մինչ այդ Թուրքիայում սպանելու են քրիստոնյաներին:
Ցավոք սրտի, հայերը միամիտ են և դյուրահավատ, չնայած ամեն ինչին: Այսօր մենք գրեթե ուրախությամբ խոսում են հիշատակի ակցիաների մասին Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում և Հայդար փաշա կայարանի մոտ, որտեղից տարվել է կայսրության հայ մտավորականությունը՝ ավելի քան 250 հոգի: Նրանք շատ քիչ գնացին, հերթական կիսակայարանում գրողները, բժիշկները, լրագրողները դուրս բերվեցին վագոններից և բարբարոսաբար սպանեցին՝ նրանց գլուխները ջնջխեցին:
Եվ այսօր 97 տարի անց երբեք չի կարելի մոռանալ այն մասին, թե ինչ են արել նրանց հետ, որովհետև պատմությունը կրկնվելու միտում ունի:
Ավազը ծածկեց հետքերը և երբեմն մակերեսին հայտնվում են անմեղ սպանվածների փտած ոսկորները: Իսկ Դեյր էզ Զորի անապատը շարունակում է ապրել իր կյանքով…

Полтора миллиона граждан Османской империи только из-за того, что они родились армянами, начали свой крестный путь в никуда, в вечность. От миллиона шаркающих ног гудела земля. Цвет и гордость Османской империи были растоптаны, отуречены и поруганы ничего не умеющими делать племенами и бандами убийц. Впрочем, одно они умели делать – убивать, доведя изощренность почти до совершенства. Немцы со своими газовыми камерами были просто подражателями. Правда, во Второй мировой войне уничтожение человеком себе подобных было поставлено на, можно сказать, индустриальную основу. По некоторым данным, один здоровый еврей среднего возраста, стоил тысячу пятьсот марок. То есть то, что от него оставалось – зубы, волосы, кожа. Но суть убийства от этого не менялась – можно сколько угодно говорить о неравноценности жертв Геноцида армян и Холокоста, сравнивать полтора миллиона с шестью. Можно, но у каждого свой «марш смерти» и кто знает, что страшнее – брести по пустыне, зная, что станешь добычей головорезов, или идти в газовые камеры… По дошедшим до нас воспоминаниям консулов США, Великобритании и Франции в Османской империи самое страшное, что можно было видеть после того, как ушел в небытие очередной караван обобранных и избитых армян – это своры собак, пресытившиеся человечиной, тоже превратившиеся в хищников, как и их хозяева.
24 апреля 1915 года принято считать началом Геноцида армян, но на самом деле он начался давно, еще при кровавом султане Абдул ГамидеII, которого от полного истребления армян удержал Берлинский трактат. Что не успел сделать султан, сделали младотурки. Все это уже история, которую не в силах изменить ни нынешнее турецкое правительство, ни какая-либо другая сила в мире. Вообще-то истребление христианских народов в Османской империи началось с падения Константинополя в 1453 году и никогда не заканчивалось. Оно продолжается и в наши дни: Грант Динк, Севак Шахин Балыкчи – список этот может продолжаться до тех пор, пока Турция не найдет в себе силы и не скажет: да, это был Геноцид. А до тех пор в Турции будут убивать христиан.
К сожалению, армяне наивны и легковерны, несмотря ни на что. Сегодня мы чуть ли не с радостью говорим об акциях памяти на площади Таксим в Стамбуле и около вокзала Хайдар- паша, откуда была вывезена армянская интеллигенция империи – более 250 человек. Они проехали очень мало, на очередном полустанке писатели, врачи, журналисты были выведены из вагонов и убиты самым варварским способом – им размозжили головы. И сегодня, попрошествии 97 лет армянам никогда нельзя забывать о том, что сделали с ними, потому что история имеет обыкновение повторяться и не всегда в виде фарса.
Песок засыпал следы и только иногда на поверхности появляются почти истлевшие кости невинно убиенных. А пустыня Дэйр-эз-Зор продолжает жить своей жизнью…