Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 23-ին Հաագայում Նիդերլանդների «Գարեգին Նժդեհ» երիտասարդական միությունը կազմակերպել է ջահերով երթ դեպի Թուրքիայի դեսպանություն:
Երթը սկսվել է Նիդերլանդների խորհրդարանի դիմացի «Het Plain» հրապարակից, որտեղ հավաքված մասնակիցները, «Արդարություն Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերին» կարգախոսերով և ազգային երգերի կատարմամբ քայլարշավով շարժվել են դեպի Հաագայում Թուրքիայի դեսպանություն: Թուրքիայի դեսպանության դիմացի տարածքում փոքր հոգևոր ծես է կատարվել` ի հիշատակ ցեղասպանությանը զոհ գնացած նահատակների, որից հետո ցուցարարները մեկական մոմ են վառել «1,5» խորհրդանշական թվով:

24 Апрель 2012 - 08:36 AMT
Армяне Нидерландов факельным шествием прошли от голландского парламента до посольства Турции в Гааге
23 апреля в Гааге в связи с 97-ой годовщиной Геноцида армян голландский молодежный союз “Гарегин Нжде” организовал факельное шествие к посольству Турции. Как сообщает пресс-служба МИД РА, шествие началось от площади Het Plain перед зданием парламента Нидерландов, откуда собравшиеся, скандируя лозунги “Справедливость 1,5 миллиону жертв Геноцида армян” и исполняя армянские народные песни, направились к посольству Турции. Перед зданием посольства была отслужена месса в память жертв Геноцида, после которой участники акции зажгли свечи, составив символичную цифру “1.5”.