Ապրիլի 21-ին Սան Պաուլոյի կենտրոնական` Ավենիդա Պաուլիստա պողոտայում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցին նվիրված բազմամարդ երթ: Մասնակիցները՝ բրազիլահայ համայնքի կրոնական և աշխարհիկ բոլոր միությունների և կազմակերպությունների ղեկավարներն ու անդամներն էին, ինչպես նաև հայ և բրազիլացի երիտասարդական ու սկաուտական ջոկատներ՝ ավելի քան 500 մարդ:
Քայլերթի մասնակիցները ցույցի էին դուրս բերել ցեղասպանության դրվագները պատկերող և նրա հեղինակներին դատապարտող տեքստերով երեք մետր բարձրությամբ երեսուն ցուցատախտակ, Հայաստանի Հանրապետության դրոշներ, երեք հազար պոստերներ և հինգ հազար քարոզչական բրոշյուրներ:
Տեղական մամուլն ու հեռուստատեսությունը, ինչպես նաև համայնքային ղեկավարությունը Ցեղասպանությունը դատապարտող ներկա միջոցառումը գնահատել է որպես վերջին տասնամյակների ամենախոշոր ելույթ բրազիլահայության, հատկապես նրա երիտասարդական թևի համար:
Ապրիլի 22-ին Սան Պաուլոյի Հայ Առաքելական «Սբ. Գրիգոր» եկեղեցում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված սուրբ պատարագ և հոգեհանգստյան արարողություն` ՀՀ դեսպան Աշոտ Եղիազարյանի, Սան Պաուլոյում ՀՀ պատվո գլխավոր հյուպատոս Հիլդա Բուրմայանի, Սան Պաուլոյի քաղաքային խորհրդարանի պատգամավորների և այլ պաշտոնյաների մասնակցությամբ: Պատարագներ են մատուցվել նաև Հայ կաթողիկե և Կենտրոնական ավետարանական եկեղեցիներում:

24 Апрель 2012 - 09:14 AMT
21 апреля в центре Сан-Пауло прошло шествие, посвященное 97-ой годовщине Геноцида армян, сообщает пресс-служба МИД РА. В шествии приняли участие руководители и представители всех армянских организаций и союзов Бразилии, а также молодежные и скаутские объединения – в общей сложности более 500 человек.
Участники акции несли более тридцати 3-метровых плакатов, на которых были изображены сцены Геноцида армян и тексты, осуждающие организаторов Геноцида, флаги Армении, три тысячи постеров и пять тысяч буклетов, которые раздавались прохожим.
Расположенным по пути шествия офисам, торговым центрам и другим учреждениям заранее были розданы сотни плакатов, рассказывающих о Геноциде.
Во время остановок длящегося более двух часов шествия организовывались выступления, звучали гимн Армении и национальные песни.
По оценкам местной прессы, это шествие стало самым крупным мероприятием, осуждающим Геноцид армян, организованным в Бразилии в течение последних десятилетий.
22 апреля в Армянской церкви Св. Григоре в Сан-Паулу была отслужена панихида, на которой приняли участие посол Армении Ашот Егиазарян, почетный консул РА в Сан-Пауло Хильда Бармаян, депутаты городского парламента Сан-Пауло и другие высокопоставленные лица.
Панихиды были отслужены в церкви Ай Катогике и Центральной евангелистской церкви, после которых присутствующие направились к открытому недавно памятнику жертвам Геноцида на площади Армения, где состоялась церемония возложения венков.