24 Ապրիլ 2012 - 09:31 AMT
Թեհրանի հարյուրավոր հայեր անցկացրել ենՀայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 97-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Ապրիլի 24-ի առավոտյան կայացած արարողության ժամանակ արքեպիսկոպոս Սեպուհ Սարգսյանը ասել է, որ, չնայած այդ ահավոր իրադարձությունից գրեթե հարյուր տարի է անցել, աշխարհի հայերը երբեք չեն մոռանա Ցեղասպանությունը:
Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ Հայաստանի պաշտոնյաները վճռականորեն պաշտպանելու են Ցեղասպանության նահատակների ժառանգների իրավունքները:
Արարողությանը մասնակցել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսան, Իրանի խորհրդարանի հայ ներկայացուցիչներ, հայ պաշտոնյաներ, հայ համայնքի անդամներ: Սովորական քաղաքացիներ ևս հարգանքի տուրք են մատուցել Օսմանյան Կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերր հիշատակին: Նրանք հուշահամալիրին ծաղկեպսակ են դրել:
Նրանք նաև կոչ են արել Թուրքիային պաշտոնապես ներողություն խնդրել Հայոց ցեղասպանության համար, հաղորդում է ԻՌՆԱ-ն:

Сотни армян Тегерана провели мероприятие по случаю 97-летней годовщины памяти Геноцида армян. В церемонии, состоявшейся утром 24 апреля, армянский архиепископ Тегерана Сепух Саркисян сказал, что, несмотря на почти столетие, прошедшее после ужасных событий, армяне мира никогда не забудут Геноцид.
В связи с этим он добавил, что официальные лица Армении будет решительно защищать права мучеников Геноцида.
В церемонии приняли участие посол Армении в Тегеране Мохаммад Рейиса, армянские представители в парламенте Ирана, армянские сановники, а также простые люди тоже отдал дань уважения памяти жертв Геноцида армян в Османской империи, которые возложили венки к мемориалу жертв этих событий.