24 Ապրիլ 2012 - 10:17 AMT
Թուրքիայի նախկին նախագահը պատրաստ էր ճանաչել Ցեղասպանությունը, իսկ հետո մահացավ տարօրինակ հանգամանքներում
Թուրքիայի 8-րդ նախագահ Թուրգութ Օզալը պատրաստ էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես գրում է թուրքական Zaman-ը, հղում անելով Թուրքիայի կրթության նախկին նախարար Վեհբի Դինչելերին, 1984թ. այն ժամանակ դեռ Թուրքիայի վարչապետ Թուրգութ Օզալը պատվիրել էր հետազոտություններ անցկացնել, պարզելու համար, թե քաղաքական ու տնտեսական ինչ գին պետք է վճարի Թուրքիան Ցեղասպանությունը ճանաչելու դեպքում: Եվս մեկ հետազոտության արդյունքում պետք է ուսումնասիրվեին նույն հետևանքները, եթե Անկարան Ցեղասպանությունը ճանաչի 20-30 տարի անց: Ավելի ուշ 1991թ. Վաշինգտոն այցելության ժամանակ Օզալը կրկին հայտարարեց Ցեղասպանությունը ճանաչելու հավանականության մասին: Zaman-ը նշում է, որ նրա կուսակիցները կտրականապես դեմ էին Թուրգութ Օզալի առաջարկին: Ըստ Թուրքիայի վարչապետի նախկին խորհրդական Հասան Ջալալ Գյուզելի, թուրք զինվորականները մեղադրում էին Օզալին հայերի ու քրդերի հարցում չափազանց մեղմ լինելու մեջ: «Նա ցանկանում էր կազմակերպել հայերի վերադարձը Թուրքիա և եթե չմահանար, կարող էր իրականացնել իր մտադրությունը»,-ասել է Գյուզելը:
Օզալի հարազատները պնդում են, որ Թուրքիայի նախկին նախագահը, որ վախճանվել է 1993թ., իր մահով չի մահացել, այլ թունավորվել է լիմոնադից, և մտադիր են նոր դատավարություն սկսել նրա մահվան հանգամանքները պարզելու համար:

8-ой президент Турции Тургут Озал был готов признать Геноцид армян. Как пишет турецкая газета Zaman, ссылаясь на бывшего министра образования Турции Вехби Динчерлера, в 1984 году тогда еще премьер-министр Озал заказал исследования, чтобы выяснить, какую политическую и экономическую цену заплатит Турция, если признает Геноцид армян. Еще одно исследование выяснило, какие последствия ждут Анкару в случае признания Геноцида через 20-30 лет. Позже, в 1991 году, во время визита в Вашингтон Озал снова заявил о возможности признания Геноцида. Zaman отмечает, что его однопартийцы выступили категорически против предложения Тургута Озала. По словам же экс-советника премьер-министра Турции Хасана Джалала Гюзеля, турцекие военные обвиняли Озала в слишком мягком обращении с армянами и курдами. «Он хотел организовать возвращение армян в Турцию. Если бы он не умер, вполне смог бы реализовать свое намерение», – сказал Гюзель.
Родственники Озала утверждают, что экс-президент Турции, скончавшийся в 1993 году, умер не своей смертью, а был отравлен лимонадом, и намерены начать новый судебный процесс для выяснения обстоятельств его смерти.