ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայ համայնքին ուղղված ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կրկին դրժել է խոստումը և չի օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը:
Օբամայի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Այսօր մենք նշում ենք 20-րդ դարի ամենահրեշավոր ոճարգործության՝ Մեծ Եղեռնիտարելիցը: Դրանով մենք հարգում ենք այն 1,5 հայերի հիշատակը, որոնք դաժանաբար սպանվեցին Օսմանյան կայսրությունում: Հիշելով 97 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության զոհերին՝ մենք միանում ենք աշխարհի միլիոնավոր մարդկանց: Մենք պարտավոր ենք հիշել այդ իրադարձությունների զոհերի մասին, թույլ չտալու համար, որ դա կրկնվի ապագայում:
Ես բազմիցս եմ իր դիրքորոշումը հայտնել 1915թ. իրադարձությունների վերաբերյալ: Իմ դիրքորոշումը չի փոխվել: Փաստերի լիարժեք ու բացահայտ ընդունումը բխում է մեր շահերից: Մենք չենք կարող առաջ շարժվել՝ հաշվի չնստելով անցյալի փաստերի հետ: Մենք ողջունում ենք այն հայերին ու թուրքերին, որոնք արդեն բռնել են այդ ճանապարհը, և հուսով ենք, որ նրանց թիվը գնալով կավելանա և նրանք կանեն այդ քայլը իրենց կառավարությունների և իմ աջակցությամբ»,-հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
«Չնայած այս ողբերգությանը՝ ձեր հավատը, խիզախությունն ու ուժը թույլ տվեցին ձեզ վերապրել ու բարգավաճել, համայքներ ստեղծելով ողջ աշխարհում: Չահաբեկվելով՝ դուք պահպանեցիք ձեր ժառանգությունը, փոխանցելով այն սերնդեսերունդ: Ամերիկայի հայերը հսկայական ավանդ ունեն ԱՄՆ զարգացման գործում, ինչպես նաև մեծ ներդրում ժողովրդավարական, ազատ ու բարեկեցիկ Հայաստանի զարգացման գործում: ԱՄՆ-ն հպարտանում է ձեր ժառանգությամբ ու նրանով, թե ինչպես եք դուք հարգում այն մարդկանց հիշատակը, որոնք զոհվեցին գրեթե 100 տարի առաջ:
Այս տխուր օրը մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին ու հիշում ենք Մեծ Եղեռնի մութ էջերը և այսօր ստեղծում ենք հայ ժողովրդի լուսավոր ապագան»ասվում է Օբամայի ուղերձում:

В послании Обамы, в частности, говорится: “Сегодня мы отмечаем годовщину “Мец Егерна” – самого страшного преступления 20-го века. Этим мы чтим память 1.5 млн армян, которые жестоко убиты в Османской империи. Вспоминая жертв трагедии, которая произошла 97 лет назад, мы присоединяемся к миллионам людей по всему миру. Мы обязаны хранить память о жертвах этих событий, что не позволить повторения подобного в будущем.
“Я неоднократно высказывал свою позицию по события 1915 года. И моя позиция не изменилась. Полноценное и откровенное признание фактов исходит из наших интересов. Мы не можем идти вперед, не считаясь с фактами прошлого. Некоторые люди уже сделали этот шаг вперед. Мы приветствуем тех армян и турок, которые уже вступили на этот путь, надеемся, что их станет больше, и они сделают этот шаг при содействии своих правительств и при моей поддержке”, – сказал он.
Несмотря на эту трагедию, ваша вера, смелость и сила позволили вам выжить и процветать, создав общины по всему миру. Не испугавшись, вы сохранили свое достояние, передавая его из поколения в поколение. Армяне Америки внесли огромный вклад в развитие США, как и в развитие демократично, мирной и процветающей Армении. США гордятся вашим наследием и тем, как вы уважаете память тех, кто погиб почти сто лет назад.
В это печальный день поминовения мы выражаем солидарность с армянским народом и вспоминаем темные страницы «Мец Егерна» и сегодня создаем светлое будущее армянского народа”.