24 Ապրիլ 2012 - 14:13 AMT
Ապրիլի 24-ին Շվեդիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները վաղ առավոտյան երթ են կազմակերպել ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Շվեդիայի հայկական համակարգող կենտրոնի խոսնակ Վահան Ավետյանն ասել է, որ այս պահին հայկական եկեղեցում մատուցվում է զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ, հետո տեղի կունենա ցուցահանդես:
«Ցուցահանդեսին կներկայացվեն սկանդինավյան գործիչների լուսանկարներ, ովքեր 1915թ դարձել են Հայոց ցեղասպանության ականատեսը: Կներկայացվեն նաև նամակներ, փաստաթղթեր, որտեղ բժիշկները, միսիոներները կամ ԱԳՆ աշխատակիցները գրել են Ցեղասպանության մասին: Այս պատմական փաստաթղթերը նախորդ տարի ցուցադրվել են Երևանում` Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, իսկ Ստոկհոլմում ցուցահանդեսը կգործի մինչև ապրիլի 27-ը»,-ասել է Ավեդյանը:
Արդեն ապրիլի 24-ի երեկոյան տեղի կունենա գլխավոր միջոցառումը, որին կմասնակցի մոտ 300 մարդ, այդ թվում` սկանդինավցի 4 պրոֆեսոր: Կցուցադրվի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող Սյուզան Խարդալյանի «Իմ տատիկի դաջվածքները» ֆիլմը:

24 апреля в Стокгольме представители армянской диаспоры Швеции рано утром провели шествие памяти жертв Геноцида армян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net спикер армянского координационного центра в Швеции Ваагн Аведян сказал, что в эти минуты в армянской церкви проходит литургия памяти невинных жертв, затем состоится выставка.
“На выставке будут представлены фотографии скандинавских деятелей, которые в 1915 году стали свидетелями Геноцида армян. Будут представлены также письма, документы, в которых доктора, миссионеры или же работники МИД написали про Геноцид. Эти исторические документы в прошлом году были показаны в Музее-институте Геноцида армян в Ереване, а в Стокгольме выставка продлится до 27 апреля”,- сказал Аведян.
Уже вечером 24 апреля состоится главное мероприятие, в котором примут участие около 300 человек, в том числе и четыре скандинавских профессора. Будет показан фильм Сюзанн Хардалян “Татуировки моей бабушки”, рассказывающий о Геноциде армян.