24 Ապրիլ 2012 - 14:16 AMT
Ապրիլի 22-ի երեկոյան, Նոր Զմյուռնիայի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի մոտ հոգեհանգստյան արարողությունից անմիջապես հետո տեղի է ունեցել բողոքի երթ դեպի Աթենքի թուրքական դեսպանատուն, որը կազմակերպել էր ՀՅԴ Երիտասարդական Միությունը: Հայաստանի եռագույնը ձեռքում երթի մասնակիցներն անցել են Սինտաղմայի հրապարակով, այնուհետև` Աթենքի կենտրոնական Վասիլիսիս Սոֆիաս պողոտա և վերջում ուղևորվել դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն: «Ղարաբաղը մերն է» և «Ղարաբաղ պատկանում է հայերին» կարգախոսերը հնչեցնելով նրանք առաջացել են դեպի Ռիղիլիս պողոտա, որտեղ արդեն նրանց սպասում էին ոստիկանները:
Վերջիններս մեքենաներով փակել էին փողոցը, սակայն դա չխանգարեց երիտասարդներին շարունակել ճանապարհը դեպի դեսպանատուն` բողոքի հուշագիրը հանձնելու: Տեսնելով իրավիճակը ոստիկանները արգելափակել են շրջակա տարածքը, ինչը խանգարել է հայության խաղաղ ցույցին: ՀՅԴ Երիտասարդական Միութունը որոշել է ետ դառնալ Սինտաղմայի հրապարակ, որտեղ արդեն պահանջում էին Հունաստանի կառավարությունից չենթարկվել թուրքական ճնշումներին: Թեև թուրքական պետությանը հաջողվեց ոստիկանության միջոցով խափանել Թուրքիայի դեսպանատանը մոտենալու այս փորձը, այնուամենայնիվ երիտասարդները պատրաստվում են գործը ավարտին հասցնել:
Բողոքի ցույցից հետո, ՀՅԴ Հայ Դատի Հանձնախումբը մամլո հայտարարություն և հունալեզու տեսաերիզ է տարածել` խստորեն դատապարտելով պետության կեցվածքը, որն օր առաջ պաշտոնական պետական դեմքերով ներկա էր և ողջունում էր Ապրիլյան 97-ամյակի քաղաքական ձեռնարկները, իսկ արդեն հաջորդ օրը՝ ծեծով խոչընդոտում է ժողովրդի արդար պահանջը:

24 Апрель 2012 - 14:12 AMT
22 в Афинах прошло шествие, посвященное 97-ой годовщине Геноцида армян и организованное Молодежным объединением АРФ Дашнакцутюн. Участники шествия с одним большим армянским флагом, а также маленькими армянскими и греческими флагами прошли по центральной улице Афин, сообщает армянская газета Греции “Азад ор”. Сначала они остановились перед посольством Азербайджана, скандируя лозунги “Карабах наш” и “Карабах принадлежит армянам”. После этого участники направились к посольству Турции, но дорогу им перекрыли полицейские, перегородившие дорогу бронированными машинами. Попытка участников пройти по другим улицам также не увенчалась успехом, их тоже успели перекрыть. Но участники мирного шествия не остановились и попытались пройти сквозь кордон полиции. Полиция ответила слезоточивым газом и жестким отпором, пытаясь разогнать собравшихся. Но они направились к парламенту Греции, где выразили решительный протест против турецкого давления на греческие власти.
Пресс-служба Ай Дата распространила сообщение, в котором осуждает действия греческого правительства, такими методами остановившего мирный митинг армян, с учетом того, что за день до этого представители правительства присутствовали на траурных мероприятиях и поддержали справедливое требование о признании Геноцида.