Ապրիլի 24-ին Բեռլինում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված մի քանի միջոցառում է անցկացվել:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում գերմանահայ համայնքի ակտիվիստ Ժիրայր Քոչարյանը նշեց, որ ապրիլի 24-ին Բեռլինում հայերը բողոքի ակցիա էին կազմակերպել թուրքական մեջիթի մոտ, որտեղ թաղված են Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներ Ջեմալ-փաշան ու Բեհաեդդին Շաքիրը:
«Մեզ այդ ակցիան օգնեցին կազմակերպել նաև թուրքերը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև հույներ, գերմանացիներ, քրդեր, ասորիներ, ներկայացված էին 50-60 կազմակերպություններ: Գերմանական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները լուսաբանել են այդ միջոցառումը»,-ասել է Քոչարյանը:
Տեղի ժամանակով 18:00-ին Բեռլինում կմատուցվի պատարագ, որից հետո մշակութային միջոցառում է նախատեսված, ինչպես նաև դասախոսություն:
Ըստ Քոչարյանի, Ֆրանկֆուրտում Թուրքիայի դեսպանատան մոտ ծիսական ծաղկեպսակներ են դրվել: «Մենք արդեն մի շաբաթ է նման միջոցառումներ ենք անցկացնում, թուրքերն անընդհատ փորձում էին խոչընդոտել, նրանք նույնիսկ դասախոս էին հրավիրել Ստամբուլից»,-ասել է Քոչարյանը:

24 апреля в Берлине состоялись несколько мероприятий, посвященные памяти жертв Геноцида армян. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net активист армянской общины в Германии Жирайр Кочарян отметил, что 24 апреля в Берлине армяне провели акцию протеста возле турецкой мечети, где похоронены организаторы Геноцида армян Джемал паша и Бехаэтдин Шакир.
“Нам в организации этой акции помогали и турки. На мероприятии присутствовали и греки, немцы, курды, ассирийцы, были представители 50-60 организаций. Представители немецких СМИ освещали это мероприятие ”,- сказал Кочарян.
В 18:00 по местному времени в Берлине пройдет литургия, после чего начнется культурное мероприятие. В отеле Жандарм Плаза пройдет лекция.
По словам Кочаряна, во Франкфурте около посольства Турции были возложены ритуальные венки. “Мы проводим подобные мероприятия уже неделю, в течение которой турки постоянно пытались опровергнуть Геноцид. Они даже пригласили преподавателя из Стамбула, который выступал лекциями”,- подчеркнул Кочарян.