24 Ապրիլ 2012 - 15:40 AMT
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմաբան, Արաբական գրողների միության անդամ Նոռա Արիսսյանն ասել է, որ ապրիլի 24-ին Դամասկոսի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցում սգո պատարագ է մատուցվել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Պատարագին ներկա էին հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ, Սիրիայում Հայաստանի դեսպան Արշակ Փոլադյանը, հոգևոր անձինք:
«Այնուհետև մենք շարժվեցինք դեպի հայկական գերեզմանատանը գտնվող հուշարձանը և հարգանքի տուրք մատուցեցինք անմեղ զոհերի հիշատակին»,- ասել է Արիսսյանը:
Նրա խոսքով` երեկոյան Դամասկոսում տեղի կունենան երկու միջոցառումներ, որոնց ժամանակ Հայոց ցեղասպանության մասին դասախոսություններով հանդես կգան ինքնին Նոռա Արիսսյանն ու «Զարթոնք» թերթի խմբագիրը:

В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net историк, член союза арабских писателей Нора Ариссян сказала, что 24 апреля в Дамаске в армянской церкви Святой Саргис состоялась литургия памяти жертв Геноцида армян 1915 года. На литургии присутствовали представители армянской диаспоры, посол Армении в Сирии Аршак Поладян, духовные лица.
“Затем мы отправились к памятнику на армянском кладбище и почтили память невинных жертв”,- сказала Ариссян.
По ее словам, вечером в Дамаске состоятся два мероприятия, на которых с лекциями о Геноциде армян выступят сама Нора Ариссян и редактор газеты “Зартонк”.