24 Ապրիլ 2012 - 18:57 AMT
«Ինչպես հիմա ենք կազմակերպված առաջ տանում Հայոց պահանջատիրությունը և Ցեղասպանությունը ճանաչելու միջազգային ջանքերը, այնպես էլ դրանք պետք է շարունակվեն` անկախ նրանից, թե երբ է այդ ամենն ավարտվելու։ Կարծում եմ, դա նույնիսկ չի էլ ավարտվելու, որովհետև եթե նույնիսկ ընդունենք, որ ամբողջ աշխարհի երկրները, ժողովուրդներն ընդունել են Հայոց ցեղասպանության փաստը, միևնույն է Հայոց պահանջատիրությունը դրանով չի ավարտվելու, դա իրավական, քաղաքական գնահատական է»,- այսօր Ստեփանակերտի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել է ԼՂՀ ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
Նրա կարծիքով` բազմահազար երթերը դեպի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձաններ խոսում են այն մասին, որ այսօր հայությունն Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում միավորված է և հաստատակամ` իր պահանջն առաջ տանելու, հետապնդելու մեջ։
«Կարծում եմ այն բեկումը, որ տեղի է ունեցել երկու տասնամյակ առաջ, երբ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ջանքերը սկսել են իրար ետևից ընդունելի դառնալ աշխարհի խորհրդարաններում և քաղաքական ղեկավարների կողմից` դրանք անպայման շարունակվելու են, քանի որ, այն, ինչ այսօր անում է Թուրքիան վստահաբար չի տեղավորովում ոչ միջազգային իրավունքի, և ոչ էլ միջազգային հարաբերությունների շրջանակում։ Այն, ինչ մենք այսօր ունենք` այս միասնականությունը, հաստատակամությունը շատ կարևոր հիմքեր և նախադրյալներ են, որպեսզի մենք կարողանանք ոչ միայն առաջ տանել, այլև գրանցել հաջողություններ այս պահանջատիրության ընթացքում»,-հավելել է ԱԺ նախագահ, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:

“Наше организованное требование признания факта Геноцида армян должно быть продолжено, независимо оттого, сколько для этого понадобится времени. Думаю, это не закончится никогда, поскольку даже если все государства мира признают Геноцид, мы не перестанет предъявлять требования, потому что это правовая, политическая оценка”, – сказал во время пресс-конференции в Степанакерте спикер парламента НКР Ашот Гулян.
По словам Гуляна, многотысячные шествия к мемориалам в память о жертвах Геноцида говорят о том, что армяне Арцаха, Армении и Диаспоры едины и верны принципам предъявления требований о признании этого вопиющего факта.
«Думаю, поворот, имевший место около двух десятков лет назад, когда вопрос о признании факта Геноцида армян стал повесткой дня парламентов многих стран и предметом обсуждения политических деятелей, будет иметь продолжение, поскольку то, что сегодня делает Турция, не вмещается в рамки международного права и межгосударственных отношений. Наше единство и требовательность являются серьезными предпосылками для того, чтобы мы не только могли предъявлять свои требования, но и добиваться успехов», – сказал спикер, сообщает Karabakh-open.info.