Թուրքիայի ԱԳՆ-ն դժգոհ է Ֆրանսիայի նախագահության թեկնածուներ՝ գործող նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի ու Ֆրանսուա Օլլանդի հայտարարություններից Հայոց ցեղասպանության մասին:
Թուրքիան ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Սարկոզին և Օլլանդը «շահարկում են Ցեղասպանության հարցը՝ գրավելու համար հայ ընտրողներին» մայիսի 6-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ: Ինչպես կարծում են Թուրքիայի ԱԳՆ-ում, այդ հայտարարությունները «քաղաքական նպատակներով վիճահարույց հարցերի օգտագործման հերթական օրինակն են»: Նշվում է նաև, որ «նման հայտարարությունները վնասում են տարածաշրջանային հարաբերություններին»:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիայի նախագահի երկու թեկնածուներ Ֆրանսուա Օլլանդն ու գործող նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին մասնակցել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման արարողությանը Փարիզում գտնվող Կոմիտասի հուշարձանի մոտ: Ընդ որում միջոցառման անցկացման վայրում Օլլանդն ու Սարկոզին չեն հանդիպել:
Կոմիտասի արձանի մոտ առաջինը ժամանել է Ֆրանսուա Օլլանդը: Ողջունելով հավաքվածներին՝ նա կրկին խոստացել է նախագահի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք ընդունել: «Անկախ ցանկացած ճնշումից, ես կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի այդ օրենքն ընդունվի: Հայերի պատմությունը երբեք չի մոռացվի, որովհետև երբեք չի վիճարկվի»,- ասել է նա:
Այնուհետև Կոմիտասի արձանի մոտ է ժամանել Նիկոլյա Սարկոզին: Նա նույնպես խոստացել է Հայոց ցեղասպանության քրեականացման մասին օրենք ընդունել: «Որպես պետության ղեկավար՝ ես ստիպված եղա ենթարկվել Սահմանադրական դատարանի որոշմանը, բայց ես խոստանում եմ, որ օրինագծի նոր տեքստը կներկայացվի արդեն հունիսին»,- ասել է Սարկոզին:

МИД Турции выразил «недовольство» заявлениями кандидатов в президенты Франции – социалиста Франсуа Олланда и действующего президента Николя Саркози, в связи с 97-ой годовщиной Геноцида армян.
В заявлении турецкого МИДа, в частности, отмечается, что и Саркози, и Олланд «спекулируют вопросом Геноцида для привлечения армянских избирателей» накануне запланированного 6-го мая второго тура президентских выборов во Франции. Как считают в МИД Турции, эти заявления кандидатов являются «очередным примером использования спорных политических вопросов в политических целях». Также отмечается, что «подобные заявления наносят ущерб отношениям в регионе».
24 апреля оба кандидата в президенты Франции – Франсуа Олланд и действующий президент Николя Саркози приняли участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян у памятника Комитасу в Париже. При этом Олланд и Саркози на месте проведения мероприятия не встретились.
Первым к памятнику Комитасу прибыл Франсуа Олланд. Приветствовав собравшихся, он снова пообещал в случае избрания на пост президента принять закон об уголовном наказании за отрицание Геноцида армян. “Несмотря на любое давление, я сделаю все, чтобы этот закон был принят. История армян не будет никогда забыта, потому что никогда не будет оспорена”, – сказал он.
После к памятнику Комитасу прибыл Николя Саркози. Он также пообещал принять закон о криминализации отрицания Геноцида армян. “Как главе государства, мне пришлось подчиниться решению Конституционного суда, но я обещаю, что новые текст законопроекта будет представлен уже в июне”, – сказал Саркози.