Թուրքիայի ԱԳՆ-ն «վշատացած է»՝ նախարարությանը չի գոհացրել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ուղերձը, նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվան:
«ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ելույթ ունենալով 2012թ. ապրիլի 24-ին, այս տարի ևս չհիմնավորված մոտեցում ցուցաբերեց այն տարաձայնությունների առնչությամբ, որոնք վերաբերում են թուրքերի ու հայերի ընդհանուր պատմության տառապանքներով լի հատվածին՝ արտացոլելով հայերի դիրքորոշումն այդ հարցում: Մենք պատմական իրողությունները խեղաթյուրող այդ հայտարարությունը համարում ենք խնդրահարույց և հայտնում ենք, որ դա վշտացնում է մեզ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում է, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին կրած տառապանքներն ընդհանուր էին և դրանց մասին հիշողությունը նույնքան կարևոր է թուրքերի համար, որքան հայերի»: Նշվում է, որ «չնայած կանխակալ մոտեցումների վրա հիմնված բոլոր միջամտություններին, Թուրքիան կշարունակի ջանքեր գործադրել հասնելու համար պատմական ճշմարտության ճանաչմանը»:
«Թուրքիայի համար այնքան կարևոր դաշնակիցներիը, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է, չպետք է խորացնեն խնդիրը, այնպիսի մոտեցում ցուցաբերելով, որը վնասում է թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին, այլ կառուցողական ավանդ ունենալ խնդրի լուծման գործում և նպաստել նրան, որ հայկական կողմը, որը խուսափում է համատեղ պատմական հետազոտությունից, առավել իրատեսական ու հաշտվողական դիրքորոշում զբաղեցնի»,-հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն, հայտնում է TRT-Russian-ն:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայ համայնքին ուղղված ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կրկին դրժել է խոստումը և չի օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը: Օբամայի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Այսօր մենք նշում ենք 20-րդ դարի ամենահրեշավոր ոճարգործության՝ Մեծ Եղեռնիտարելիցը: Դրանով մենք հարգում ենք այն 1,5 հայերի հիշատակը, որոնք դաժանաբար սպանվեցին Օսմանյան կայսրությունում: Հիշելով 97 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության զոհերին՝ մենք միանում ենք աշխարհի միլիոնավոր մարդկանց: Մենք պարտավոր ենք հիշել այդ իրադարձությունների զոհերի մասին, թույլ չտալու համար, որ դա կրկնվի ապագայում:
Ես բազմիցս եմ իր դիրքորոշումը հայտնել 1915թ. իրադարձությունների վերաբերյալ: Իմ դիրքորոշումը չի փոխվել: Փաստերի լիարժեք ու բացահայտ ընդունումը բխում է մեր շահերից: Մենք չենք կարող առաջ շարժվել՝ հաշվի չնստելով անցյալի փաստերի հետ: Մենք ողջունում ենք այն հայերին ու թուրքերին, որոնք արդեն բռնել են այդ ճանապարհը, և հուսով ենք, որ նրանց թիվը գնալով կավելանա և նրանք կանեն այդ քայլը իրենց կառավարությունների և իմ աջակցությամբ»,-հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
«Չնայած այս ողբերգությանը՝ ձեր հավատը, խիզախությունն ու ուժը թույլ տվեցին ձեզ վերապրել ու բարգավաճել, համայքներ ստեղծելով ողջ աշխարհում: Չահաբեկվելով՝ դուք պահպանեցիք ձեր ժառանգությունը, փոխանցելով այն սերնդեսերունդ:
Ամերիկայի հայերը հսկայական ավանդ ունեն ԱՄՆ զարգացման գործում, ինչպես նաև մեծ ներդրում ժողովրդավարական, ազատ ու բարեկեցիկ Հայաստանի զարգացման գործում: ԱՄՆ-ն հպարտանում է ձեր ժառանգությամբ ու նրանով, թե ինչպես եք դուք հարգում այն մարդկանց հիշատակը, որոնք զոհվեցին գրեթե 100 տարի առաջ:
Այս տխուր օրը մենք մեր համերաշխությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին ու հիշում ենք Մեծ Եղեռնի մութ էջերը և այսօր ստեղծում ենք հայ ժողովրդի լուսավոր ապագան»ասվում է Օբամայի ուղերձում:

Министерство иностранных дел Турции «огорчено» заявлением президенту США Барака Обамы в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян.
“Президент США Обама, выступив с заявлением 24 апреля 2012, и в этом году продемонстрировал в отношении разногласий, касающихся полной страданий части общей истории турок и армян, необоснованный подход, отражающий позицию армян по этому вопросу. Мы находим это искажающее исторические реалии заявление во всех отношениях проблемным и выражаем в связи с этим свое огорчение”, – говорится в заявлении.
В заявлении МИД напоминается о том, что «страдания, перенесенные во время Первой мировой войны, являются общими, и воспоминания о них для турецкого народа имеют, по крайней мере, такое же важное значение, как и для армян». Отмечается, что, «несмотря на все вмешательства, основанные на предубеждениях, Турция продолжит прилагать усилия для того, чтобы добиться признания подлинной исторической истины».
“Такие важные союзники Турции как США, должны не усугублять проблему, демонстрируя подход, который наносит вред и турецко-американским отношениям, а вносить конструктивный вклад в решение проблемы и способствовать тому, чтобы армянская сторона, которая уклоняется от проведения совместного исторического исследования, заняла более реалистичную и примирительную позицию”, – заявил МИД Турции, сообщает TRT-Russian.
Барак Обама, обращаясь с ежегодным посланием к армянской общине США в связи с Днем поминовения жертв Геноцид армян, вновь нарушил свое обещание и не использовал слово “геноцид”. В послании Обамы, в частности, говорится: “Сегодня мы отмечаем годовщину “Мец Егерна” – самого страшного преступления 20-го века. Этим мы чтим память 1.5 млн армян, которые жестоко убиты в Османской империи. Вспоминая жертв трагедии, которая произошла 97 лет назад, мы присоединяемся к миллионам людей по всему миру. Мы обязаны хранить память о жертвах этих событий, что не позволить повторения подобного в будущем.
Я неоднократно высказывал свою позицию по события 1915 года. И моя позиция не изменилась. Полноценное и откровенное признание фактов исходит из наших интересов. Мы не можем идти вперед, не считаясь с фактами прошлого. Некоторые люди уже сделали этот шаг вперед. Мы приветствуем тех армян и турок, которые уже вступили на этот путь, надеемся, что их станет больше, и они сделают этот шаг при содействии своих правительств и при моей поддержке.
Несмотря на эту трагедию, ваша вера, смелость и сила позволили вам выжить и процветать, создав общины по всему миру. Не испугавшись, вы сохранили свое достояние, передавая его из поколения в поколение. Армяне Америки внесли огромный вклад в развитие США, как и в развитие демократично, мирной и процветающей Армении. США гордятся вашим наследием и тем, как вы уважаете память тех, кто погиб почти сто лет назад.
В это печальный день поминовения мы выражаем солидарность с армянским народом и вспоминаем темные страницы «Мец Егерна» и сегодня создаем светлое будущее армянского народа”.