25 Ապրիլ 2012 - 16:47 AMT
Ապրիլի 24-ն անցավ: Ապրիլի 24-ը, երբ աշխարհի բոլոր երկրներում հայերը հարգանքի տուրք են մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ապրիլի 24-ը, երբ հայերն աշխարհի բոլոր երկրներում սպասում են՝ կասի ԱՄՆ նախագահն իր ամենամյա ուղերձում «ցեղասպանություն» բառը: Եվ, նախկին տարիների նման, ինչպես և սպասելի էր, Բարաք Օբաման ցանկացավ, հնարավոր է չկարողացավ իր ուղերձում ասել «Հայոց ցեղասպանություն» և կրկին սահմանափակվեց «Մեծ եղեռն» հայկական տերմինով:
Ինչպես և ամեն տարի, ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունն առաջացրեց հայկական կողմի քննադատությունը, մասնավորապես, Ամերիկայի հայ համայնքի, կրկին հիշեցնելով Օբամային Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նրա խոստումի մասին, որը նա տվել էր նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ, և այն մասին, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների սարերը ետևում չեն, որոնց ժամանակ Օբամային կարող են պետք գալ հայ ընտրողների ձայները:
Այդ առումով «Հայ դատի» հայկական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը չի բացառել, որ այս անգամ ԱՄՆ հայ համայնքը կարող է չաջակցել Բարաք Օբամային Սպիտակ տանը ևս մեկ ժամկետով մնալու նրա մտադրություններում:
Բայց որքան էլ որ փորձի զգուշություն հանդես բերել ԱՄՆ նախագահը, որպեսզի, Աստված չարասցե, չնեղացնի Թուրքիային, դա նրան չհաջողվեց: Թուրքիայի «վիրավորված» ԱԳՆ-ն Օբամային քննադատության ենթարկեց նրա համար, որ նրա հայտարարությունում արտացոլվել է Ցեղասպանության հարցում հայկական դիրքորոշումը: «Մենք պատմական իրողությունները խեղաթյուրող հայտարարությունը բոլոր առումներով խնդրահարույց ենք համարում և դրա հետ կապված հայտնում մեր դառնությունը»,- ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ը:
Այնպես որ, եթե Օբաման կրկին ցանկացավ մեկ կրակոցով սպանել երկու նապաստակների, նրան մոտ չստացվեց սպանել ոչ մեկին:
Այս տարի ամերիկյան հայտարարության սպասումը համեմվեց ֆրանսիական սոուսով: Ապրիլի 23-ին հաղորդագրություն ստացվեց այն մասին, որ Ֆրանսիայի նախագահի երկու թեկնածուներ՝ սոցիալիստ Ֆրանսուա Օլանդը և գործող նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին, կմասնակցեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառմանը: Ընդ որում եթե Օլանդը նման արարողությունների մասնակցել է մի քանի անգամ, ապա Սարկոզիի համար նրա նախագահության ողջ ընթացքում դա պետք է տեղի ունենար առաջին անգամ: Այսպիսով, Կոմիտասի հուշարձանի շրջակա տարածքը, որտեղ տեղի ունեցավ միջոցառումը, մայիսի 6-ին նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի նախօրեին մրցասպարեզ դարձավ երկու թեկնածուների համար, որտեղ խաղարկվում էին կեսմիլիոնանոց հայ համայնքի ձայները: Ճիշտ է, այդ ռինգում թեկնածուները չհանդիպեցին, քանի որ Կանադայի հրապարակ ժամանեցին տարբեր ժամերի, բայց, օգտվելով պահից, խոստացան գրեթե նույնը՝ ամեն գնով ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեորեն հետապնդող օրինագիծը: Ընդ որում Սարկոզին խոստացավ արդեն հունիսի վերջին անպայման ներկայացնել օրինագծի նոր տեքստը:
Այս անգամ ևս Թուրքիայի ԱԳՆ-ն անտարբեր չմնաց և քննադատեց երկու թեկնածուներին «իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար պատմությունը շահարկելու» համար, ինչը «խանգարում է տարածաշրջանում նորմալ հարաբերություններին»:
Ժամանակը ցույց կտա, թե կհաջողվի արդյոք Ֆրանսիայի հայ համայնքին և ողջ հայությանը ստուգել՝ ինչպես կպահի իր խոստումը Սարկոզին այս անգամ: Ի դեպ, որոշ տվյալներով, Ֆրանսիայի հայերն ամեն դեպքում հակված են իրենց ձայները տալ հենց նրան:
Ժամանակը, իհարկե, ամեն ինչ իր տեղը կդնի, բայց բարի կամ, ավելի շուտ, տխուր ավանդույթ է դարձել, որ խոշոր հայկական սփյուռք ունեցող երկրներում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ որոշ թեկնածուներ սկսում են «պարել» հայ համայնքի շուրջ, հարվածում են «ցավոտ տեղին», խոստումներ շռայլում, որոնք իսպառ ջնջվում են նրանց հիշողությունից, երբ նրանք նստում են նախագահաիան աթոռին:

Прошло 24-ое апреля. 24-ое апреля, когда армяне во всех странах мира воздают дань памяти жертв Геноцида армян. 24-ое апреля, когда армяне во всех странах мира ждут, произнесет или нет очередной президент США в своем ежегодном обращении слово “геноцид”. И, как и в предыдущие годы, что в принципе и следовало ожидать, Барак Обама опять не захотел, а может и не смог в своем обращении сказать “Геноцид армян” и опять ограничился армянским термином “Мец Егерн”. Это последнее обращение Барака Обамы в качестве президента США, если, конечно, его не выберут на второй срок.
Как и каждый год, заявление президента США вызвало критику армянской стороны, в частности, армянской общины Америки, вновь напомнившей Обаме о его обещании признать Геноцид армян, которое он дал, будучи еще кандидатом в президенты, и о том, что не за горами президентские выборы в США, во время которые Обаме могут понадобиться голоса армянских избирателей.
В этом контексте глава армянского офиса “Ай Дата” Киро Маноян не исключил, что на это раз армянская община США может и не поддержать Бараку Обаму в его намерениях остаться в Белом доме еще на один срок.
Но как бы не старался осторожничать американский президент, чтобы, не дай Бог, не обидеть Турцию, ему это не удалось. «Огорченный» МИД Турции подверг Обаму критике за то, что в его заявлении отображалась армянская позиция по вопросу Геноцида. «Мы находим это искажающее исторические реалии заявление во всех отношениях проблемным и выражаем в связи с этим свое огорчение», – сказали в турецком МИДе.
Так что, если Обама опять хотел одним выстрелом убить двух зайцев, у него не получилось убить ни одного.
В этом году ожидание американского заявление было приправлено французским соусом. 23-го апреля пришло сообщение о том, что два кандидата в президенты Франции – социалист Франсуа Олланд и действующий президент Франции Николя Саркози примут участие в мероприятии памяти жертв Геноцида армян. Причем если Олланд не раз принимал участие в подобных церемониях, то для Саркози за весь его срок президентства это должно было случиться впервые. Таким образом, территория у памятника Комитасу, где и проходило мероприятие, накануне второго тура президентских выборов 6 мая стала избирательным рингом для двух кандидатов, где на кону – голоса полумиллионной армянской общины. Правда, на этом ринге кандидаты не встретились, так как приехали на площадь Канады в разное время, но, воспользовавшись моментом, пообещали практически одно и то же: во что бы то ни стало принять закон о криминализации Геноцида армян. Причем Саркози пообещал уже в июне, но обязательно представить новый текст законопроекта.
И в этот раз МИД Турции не остался в стороне и осудил обоих кандидатов за «спекуляцию историей для достижения политических целей», что «мешает нормальным отношениям в регионе».
Время покажет, удастся ли армянской общине Франции и всему армянству в целом проверить, как свое обещание Николя Саркози сдержит на этот раз. Кстати, по некоторым данным, армяне Франции все же склонны отдать свои голоса именно ему.
Время, кончено, все расставит по своим местам, но стало доброй или, скорее, печальной традицией, что в странах с крупной армянской диаспорой во время предвыборной кампании некоторые кандидаты начинают «плясать» вокруг армянской общины, бьют «по больному», раздают обещания, которые напрочь стираются из их памяти как только они садятся в президентское кресло.