Հայության զարկերակը շոշափելու համար Թուրքիայի Հանրապետությունը բազմաթիվ ու բազմազան ձևեր է կիրառում ևւ վերջերս «Ռադիկալ» օրաթերթում տպված հոդվածը դրանցից մեկն է, հաղորդում է Արևմտյան Հայաստանի կառավարությունը: Հոդվածագիրը` թուրք լրագրող, հրապարակախոս Օրհան Քեմալ Ջենգիզը գտնում է, որ «միջազգային որեւէ դատարան Հայկական Հարցի շրջանակում Թուրքիայի Հանրապետությանը չի կարող մեղավոր
ճանաչել»: «Մի՞թե թուրք լրագրողը տեղյակ չէ, որ ցեղասպանությունների վաղեմության հարցում ժամկետներ չկան, ինչը նշանակում է, թե ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետությունը, որպես Օսմանյան Թուրքիայի ժառանգորդ, պատասխանատու է 1894 -1923 թթ. երեք թուրքական` օսմանյան, երիտթուրքական, քեմալական,կառավարությունների կողմից իրականացված մարդատյաց, ռասիստական ու հայատյաց քաղաքականության համար, որի համար և պետք է հատուցի: Հայոց ցեղասպանությունը չի սահմանափակվում 1915-ով: Եթե թերթելու լինենք վերջին 150 տարիների պատմությունը, ապա վեր կհառնեն 1894-1896-ի` Կիլիկիայի, 1909-ի` Ադանայի կոտորածները, 1915-17 թթ.` Արևմտյան Հայաստանի, Կիլիկիայի եւ Օսմանյան կայսրության ողջ տարածքում իրականացված հայերի համապարփակ ցեղասպանությունը, 1918-23 թթ.` կոտորածները, ջարդերն ու բռնագաղթը:
«Այնուհետև թուրք հրապարակախոսը կենտրոնանում է միայն բարոյական և ֆինանսական փոխհատուցման հարցի վրա, մոռացության մատնելով, որ կա ավելի առաջնային խնդիր` տարածքային`Արևմտյան Հայաստանը, ներառյալ Կիլիկիան: Հիշեցնենք, որ 1920 թվականի նոյեմբերի 22-ին ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը վավերացրեց «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի մասին» վճիռը, ինչի մասին դժվար թե «Ռադիկալի» հոդվածագիրը չիմանար: Ջենգիզը, գալով անհատական փոխհատուցման խնդրին, ապա ի՞նչ անհատական փոխհատուցման մասին է խոսքը,մի՞թե թուրքերը հայերին իրենց տներից դուրս են հրավիրել` համոզելով վերցնել անձնական փաստաթղթերը: Ո՞ր անհատին են փոխհատուցելու, նրան, ում Դեր-Զորի ճանապարհին գլխատեցի՞ն, թե չծնված երեխաներին,թոռներին ու ծոռներին»,-ասվում է Արևմտյան Հայաստանի կառավարության մամլո հաղորդագրությունում:

Для того, чтобы нащупать пульс армянства, турецкое правительство предпринимает множество различных попыток и появившаяся в газете “Радикал” статья, одна из них, сообщает пресс-служба правительства Западной Армении. Автор статьи – турецкий журналист Кемаль Дженгиз считает, что “никакой международный суд не может признать Турцию виновной в Армянском вопросе”. “Неужели турецкий журналист не знает, что в отношении геноцидов нет срока давности, поэтому нынешняя преемница Османской империи – Турецкая республика виновна в человеконенавистнической, расистской и армяноненавистнической политике османского, младотурецкого и кемалистского правительств, за что должна ответить. Геноцид армян не ограничивается 1915 годом. Если приглядется к истории, то сразу всплывают массовые убийства в 1894-1896 гг. в Киликии, в 1909 г. в Адане, в 1915-1917 гг. в Западной Армении, Киликии и по всей территории Османской империи, резня и депортация в 1918-1923 гг”, – говорится в сообщении.
«Турецкий журналист концентрируется только на вопросах моральной и финансовой компенсации, забывая, что есть другая – первичная проблема – вопрос территориальной компенсации, так как в 1920 году президент США Вудро Вильсон начертил границу Турции и Армении. Сомнительно, что об этом журналист не знал. Дженгиз обращается к компенсации отдельным личностям, так как будто им просто предложили покинуть свои дома, взяв личные документы. Интересно, кому они должны выплачивать компенсации – тем, кого обезглавили по дороге в пустыне Дер-Зор или не родившимся детям, внукам и правнукам?», – пишет в своем сообщении пресс-служба правительства Западной Армении.