26 Ապրիլ 2012 - 14:29 AMT
Կանադացի սենատոր Մարիա Չապուտը ապրիլի 24-ին հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ելույթով Կանադայի Սենատում: Իր խոսքում նա մասնավորապես ասել է. «Ես միանում եմ Խորհրդարանական բլրում և ողջ երկրում հավաքաված կանադահայերին, որոնք հավաքվել են հարգելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս օրը 97 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության թուրքական իշխանությունը սկսեց հայ մտավորականների զանգվածային ձերբակալությունները: Ձերբակալությունները, բռնագաղթն ու սպանությունները միայն սկիզբն էին հրեշավոր ոճրագործությունների: Զրկվելով իր վերնախավից՝ հայ բնակչությունը դաժանորեն ոչնչացվեց դրան հաջորդած ամիսներին ու տարիներին: Շուրջ 1,5 մլն տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ դարձան էթնիկ զտման զոհերը, որը ծրագրել ու կազմակերպել էր կառավարությունը: 97 տարի անց թուրքական կառավարությունը շարունակում է ժխտել այդ հանցագործությունը, չնայած նրան, որ մի շարք երկրներ, այդ թվում Կանադան, ճանաչել են Ցեղասպանությունը»,-ասել է կանադացի սենատորը:
«Այժմ հայ ժողովուրդը շարունակլում է պայքարել երկու ճակատում՝ հանուն երիտասարդ Հայաստանի Հանրապետության վերածննդի ու զարգացման և Ցեղասպանության ճանաչման համար: Նրանք պայքարում են հարգելու համար իրենց ընկած նախնիների հիշատակը, հանուն արդարության ու մարդու իրավունքների, մարդկության իրազեկվածությունը բարձրացնելու ու ապագայում նման ոճիրները կանխելու համար, նրանք պայքարում են հանուն Եվրոպայի հրեաների, հանուն Ուկրաինայի, Կամբոջայի, Ռուանդայի, Հարավսլավիայի ու Սուդանի, հանուն ողջ մարդկության: Հայ ժողովրդի հայտնի ներկայացուցիչ, մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը հետևյալ խոսքերն է գրել իր ժողովրդի մասին. Նրանք ընկան ու այդպես էլ չհասկացան, թե ինչո՞ւ, Տղամարդ, կին, թե երեխա, որ ապրել էին ուզում այնքան, Հարբածի պես մարմնակործան նրանք ընկան, Հոշոտված ու սրի քաշված, աչքերը բաց, սարսափազդու: Նրանք ընկան միամտորեն հավատալով, որ անկասկած,Իրենց փոքրիկ զավակների մանկությունը կարող էր շարունակվել, Եվ մի օր էլ կարող էին հուսո երկրում խրոխտ քայլել,Երկրներում, որտեղ մարդկանց ընդունում են միշտ գրկաբաց…»,-ասել է Չապուտը:
«Հարգարժան սենատորներ, մենք երբեք չենք կարողանա բացատրել, թե ինչու նրանք ընկան: Այնուամենայնիվ, 97 տարի անց հայերը պայքարում են իրենց, ողջ մարդկության այդ խնդիրը լուծելու համար: Ես մեկնում եմ նրանց իմ ձեռքը»,-ասել է սենատորը:

26 Апрель 2012 - 14:15 AMT
Канадский сенатор Мария Чапут 24 апреля выступила с речью, посвященной Геноциду армян, в Сенате Канады. В своей речи она, в частности, отметила: “Я присоединяюсь к канадским гражданам армянского происхождения, собравшимся на Парламентском холме и по всей стране, чтобы почтить память жертв Геноцида армян 1915 года. В этот день 97 лет назад, турецкое правительство Османской империи приступило к массовым арестам армянской интеллигенции. Арест, депортация и убийство сотен интеллектуалов стало лишь началом последовавших злодеяний. Оставшись без своей элиты, армянское население было жестоко уничтожено в последовавшие месяцы и годы. Более 1,5 миллиона мужчин, женщин и детей стали жертвами кампании этнической чистки, которая была спланирована и организована со стороны центрального правительства. 97 лет спустя Турецкое правительство продолжает отрицать это преступление, несмотря на то, что целый ряд стран, включая Канаду, признали этот Геноцид”, – заявила канадский сенатор.
“Сейчас армянский народ продолжает борьбу на двух фронтах – они борются за свое возрождение, развитие молодой Республики Армения и за признание Геноцида. Они борются за признание этого преступления, чтобы почтить память своих предков, борются за справедливость и права человека, для повышения информированности и для предотвращения подобных трагедий, взаимной толерантности, для евреев Европы, для Украины, Камбоджи, Руанды, Югославии и Судана, для всего человечества. Известный представитель армянской диаспоры, великий шансонье Шарль Азнавур написал эти слова о своем народе: “ Они пали, не зная даже, отчего… Мужчины, женщины и дети, которые хотели только жить… Они пали, наивно веря, Что их дети смогут продолжить своё детство, Что однажды они ступят на землю надежды, В открытых странах, где люди протягивают друг другу руки …”, – сказала Чапут.
“Достопочтенные сенаторы, мы никогда не сможем объяснить, почему они упали. Тем не менее, 97 лет спустя армяне борются за свою проблему, за проблему всего человечества. Я подаю им свою руку”, – заключила сенатор.