30 Ապրիլ 2012 - 08:29 AMT
Պաշտոնական այցով Թեհրանում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրընկալվեց նաև Իրանի խորհրդարանում, ուր հանդիպում ունեցավ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում ՀՀ և ԻԻՀ օրենսդիր մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը:
Լարիջանին պարարտ է համարել հողը Իրանի ու Հայաստանի խորհրդարանական համագործակցության համար և նշել է, որ երկու երկրների խորհրդարանները վերջին տարիներին նպաստել են հարաբերությունների զարգացմանը:
Լարիջանին նաև կարևորել է համատեղ տնտեսական նախագծերի իրականացումը և հավելել է, որ երկու երկրները մեծ հնարավորություններ ունեն հարաբերությունները զարգացնելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ, անդրադարձել մի շարք տարածաշրջանային խնդիրներին:

30 Апрель 2012 - 08:26 AMT
Спикер иранского парламента назвал упрочение интеграции и устранение региональных разногласий вопросами приоритетного значения во внешней политике Ирана. Спикер иранского парламента Али Лариджани в воскресенье на встрече в Тегеране с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном сказал, что политика ИРИ строится на упрочении интеграции и решении региональных разногласий и конфликтов в рамках переговоров и взаимного понимания.
Лариджани назвал благоприятной почву парламентского сотрудничества Ирана и Армении и подчеркнул, что парламенты двух стран в последние годы сыграли хорошую поддерживающую роль в развитии отношений.
Председатель Собрания исламского совета назвал также реализацию совместных экономических проектов важным шагом в упрочении экономического сотрудничества Ирана и Армении и добавил, что обе страны имеют большое количество возможностей для развития и упрочения отношений.