Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հրավերով պաշտոնական այցով ժամանել է Թեհրան: Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանին ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, նախարար Նալբանդյանը Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադին փոխանցեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը: Նախագահ Ահմադինեժադը խնդրեց իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Հայաստանի ժողովրդին:
Իրանի նախագահն ու Հայաստանի արտգործնախարարը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև զարգացող համագործակցության առումով, քննարկեցին համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացման ընթացքը, անդրադարձան Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի, Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայանների, նավթամթերքների խողովակաշարի և նավթամթերքների պահեստարանի, Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագծերին: Իրանի նախագահն ընդգծեց վերոհիշյալ նախագծերի իրականացման կարևորությունը:

29 апреля глава МИД РА Эдвард Налбандян по приглашению министра иностранных дел ИРИ Али Акбара Салехи с официальным визитом отбыл в Тегеран. В тот же день Эдварда Налбандяна принял президент Исламской Республики Иран Махмуд Ахмадинежад.
Как сообщают в пресс-службе МИД РА, министр Эдвард Налбандян передал письмо от президента Армении Сержа Саргсяна своему иранскому коллеге.
Президент Ирана и министр иностранных дел Армении выразили удовлетворенность развивающимся сотрудничеством между двумя странами, обсудили ход реализации совместных экономических проектов, в частности, затронули проект строительства высоковольтной линии электропередач, гидроэлектростанций на реке Аракс, нефтепродуктопровода и нефтехранилища, железной дороги Иран-Армения.