1 Մայիս 2012 - 11:18 AMT
Ադրբեջանական լկտիություն. Բաքուն սպառնում է Արևմուտքին անդամակցել այլ «դաշինքի», եթե ճնշում չգործադրվի Հայաստանի հանդեպ
Ադրբեջանը, որն օրերս գնդակոծել է հայկական սահմանամերձ գյուղը, որի դիվերսիոն խումբը, թափանցելով Հայաստանի տարածք, սպանել էր երեք ժամկետային զինծառայողների, որի բանակը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը, հատել է նույնիսկ տրամաբանության շրջանակներն ու անցել իր նախընտրած միջոցին՝ շանտաժին: Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել է, որ Բաքուն կարող է «վերանայել իր արևմտամետ կողմնորոշումն ու անդամակցել այլ «քաղաքական դաշինքի», եթե առավել ծավալուն աջակցություն չստանա, հատկապես ղարաբաղյան հակամարտության հարցում»,-գրում է Bloomberg Businessweek-ը:
Ադրբեջանը ցանկանում է, որ «Եվրոպան ու ԱՄՆ-ն ճնշում գործադրեն Հայաստանի հանդեպ»,-ասել է Մամեդովը: Ըստ նրա, Ադրբեջանն «արդեն առաջարկ է ստացել՝ միանալ այլ քաղաքական դաշինքի»: «Այս պահի դրությամբ մենք չենք ընդունել այդ առաջարկը: Սակայն, եթե այսպես շարունակվի, մենք կարող են ընդունել 5-10 տարվա ընթացքում,-ասել է Մամեդովը: -Մենք Արևմուտքի աջակցությունն ենք ակնկալում Ղարաբաղի հարցում»: Նա չի մոռացրել «հիշեցնել» Արևմուտքին, որ Աֆղանստան ՆԱՏՕ-ի առաքումների 35 տոկոսն իրականացվում է Ադրբեջանի տարածքով, նույն րոպեին բողոքելով, թե «Բաքուն չի տեսնում դրական մոտեցում դրան ի պատասխան»:
Մնում է միայն կռահել, թե «ինչ նոր դաշինքի» մասին է հայտարարում Ադրբեջանը և ինչպիսին կլինի Արևմուտքի արձագանքը ադրբեջանցիների շանտաժին: Միանգամայն հնարավոր է, որ Եվրոպան ու ԱՄՆ-ն կրկին լուռ կուլ կտան իր անպատժելիությունից լկտիացած Ադրբեջանի «դառը հաբը»: Եվ հավանաբար, առանձնազրույցի ժամանակ ադրբեջանական ղեկավարությանը կխոստանան անպայման ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա, իսկ հրապարակավ կշարունակեն արդեն տասնամյակներ ձգվող բանակցությունները՝ հուսալով, որ խնդիրը Ադրբեջանի բարձրաձայնած «5-10» տարում մի կերպ «կշտկվի»: Չի բացառվում, նաև նոր պատերազմի միջոցով, որն, ինչպես կարծում են փորձագետները, կարող է վերջի սկիզբը դառնալ հենց Ադրբեջանի համար, որտեղ դա հիանալի գիտակցում են:
Եվ վերջում վերջին օրերի իրադարձությունների ժամանակագրությունը.
Ապրիլի 24-ին ադրբեջանցիները ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում գնդակոծել են սանիտարական մեքենան
27.04.2012թ.՝ժամը 04:15-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Տավուշի մարզի Այգեպար-Մովսես գյուղերի միջև ընկած ճանապարահատվածում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողներից մեկին պատկանող «ՎԱԶ 2107» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկելիս հրազենային մարմնական վնասվածքներ են ստացել վարորդը և ևս երկու պայմանագրային զինծառայողներ: Ապրիլի լույս 30-ին գիշերը ադրբեջանական կողմը կրկին խախտել է հրադադարը Տավուշի մարզի սահմանում: Հայկական կողմից տուժածներ և վիրավորներ չկան:

1 Май 2012 - 10:51 AMT
Наглость по-азербайджански: Баку угрожает Западу вступить в другой “политический союз”, если тот не надавит на Армению
Азербайджан, который на днях обстрелял армянское приграничное село, чья диверсионная группа, проникнув на территорию Армении, убила трех армянских военнослужащих, армия которого постоянно нарушает режим перемирия, перешел все рамки разумного и прибег к своему излюбленному методу: шантажу. В частности, заведующий отделом внешних связей администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов заявил, что Баку может “пересмотреть свою прозападную позицию и войти в "новый блок", если он не получит более широкую поддержку, особенно в вопросе нагорно-карабахского конфликта”, пишет Bloomberg Businessweek.
Азербайджан хочет, чтобы “Европа и США оказали давление на Армению”, сказал Мамедов. По его словам, Азербайджан “уже получил предложение присоединиться к другому политическому союзу”. "На данный момент мы не приняли этих предложений. Но если так будет продолжаться, мы можем принять их в течение пяти-десяти лет, – сказал Мамедов. – Мы ожидаем поддержки от Запада в нагорно-карабахском вопросе". При этом он не преминул «напомнить» Западу, что 35 процентов всех поставок НАТО в Афганистан осуществляется транзитом через Азербайджан, тут же пожаловавшись, что «в Баку не видят позитивного отношения в ответ».
Остается только догадываться, о каком «новом блоке» заявляет Азербайджан и какова будет реакция Запада на азербайджанский шантаж. Вполне возможно, что Европа и США опять молча проглотят очередную горькую пилюлю от обнаглевшего от своей безнаказанности Баку. И вероятно, с глазу на глаз пообещают азербайджанскому руководству обязательно надавить на Армению, а публично будут продолжать тянущиеся уже не первый десяток лет переговоры, надеясь, что проблема за заявленные Азербайджаном «пять-десять лет» как-нибудь да «рассосется». Не совершенно исключено, что с помощью новой войны, которая, как предполагают эксперты, может стать началом конца для того же Азербайджана, где это прекрасно осознают.
В заключение хронология событий последней недели:
24 апреля азербайджанцы на карабахской линии соприкосновения обстреляли санитарную машину.
25 апреля в северо-восточном районе линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил, вооруженные силы Азербайджана нарушили режим прекращения огня. Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, азербайджанская сторона из стрелкового оружия различного калибра обстреляла армянские позиции у села Довег Тавушской области Армении, а также само село. В результате обстрела был поврежден детсад села и стоящий у детсада грузовик ГАЗ-53. В течение 40 минут азербайджанская армия держала село под прицелом, реагируя обстрелами на любое движение. В целях безопасности были эвакуированы дети и персонал детсада, а также ученики находящейся недалеко школы.
27 апреля, примерно в 04:15 по местному времени на отрезке дороги между селами Айгепар и Мовсес Тавушской области Армении обстрелу подвергся принадлежащий военнослужащему-контрактнику N-ской военной части автомобиль марки ВАЗ 2107. Огнестрельные ранения получили водитель и еще двое военнослужащих-контрактников. Несмотря на предпринятые меры, их жизни спасти не удалось. Двое военнослужащих погибли по дороге в военный госпиталь города Берд, еще один – в госпитале.
В ночь на 30 апреля в Тавушской области азербайджанская сторона вновь нарушила режим прекращения огня. К счастью, с армянской стороны пострадавших и раненых нет.