2 Մայիս 2012 - 10:53 AMT
Ապրիլի 30-ին Քուվեյթի Պետության Ազգային ժողովի նախագահ Ահմադ աբդ ալ-Ազիզ ալ-Սաադունն ընդունել է Քուվեյթում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացմանը վերաբերող հարցեր: Դեսպան Չարչօղլյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ակտիվացնել միջխորհրդարանական ոլորտում պատվիրակությունների փոխայցելությունների մակարդակը, ինչը նոր հիմքերի վրա կդնի երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև աշխատանքների հետագա խորացումն ու իրատեսական արդյունքների արձանագրումը: Այս կապակցությամբ Քուվեյթում ՀՀ դեսպանը կարևորել է Ահմադ ալ-Սաադունի այցը Հայաստան, նշելով, որ այն նոր էջ կբացի երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության պատմության մեջ:
Քուվեյթում ՀՀ դեսպանը լուսաբանել է նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերջին զարգացումներն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա վիճակը, անդրադարձել մայիսի 6-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահն իր հերթին ողջունել է Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը բանակցային ճանապարհով հասնելու հայկական կողմի ջանքերը` նշելով, որ Քուվեյթի Պետությունը մշտապես կողմ է եղել հարցի խաղաղ կարգավորմանը:

2 Май 2012 - 10:33 AMT
Фадей Чарчоглян: Армения готова активизировать свои действия для развития межпарламентских отношений с Кувейтом
30 апреля прошла встреча председателя кувейтского парламента Ахмада абд аль-Азиза аль-Сааддуна с послом Армении в Кувейте Фадеем Чарчогляном. В ходе встречи стороны обсудили вопросы межпарламентского сотрудничества между странами. Посол РА отметил, что Армения готова в контексте взаимоотношений на парламентском уровне увеличить количество взаимных визитов, что поднимет на новый уровень степень сотрудничества законодательных органов двух стран посредством углубления взаимоотношений и достижения видимых результатов. Посол подчеркнул также важность визита Ахмада аль-Сауддуна в Армению, который откроет новую страницу в межпарламентском сотрудничестве двух стран.
Посол Армении в Кувейте осветил последние развития вокруг Нагорно-Карабахского процесса и о нынешних отношениях с Турцией, а также обратился к предстоящим 6 мая парламентским выборам в Армении.
Глава парламента Кувейта, в свою очередь, приветствовал усилия армянской стороны по достижению урегулирования мирными средствами, отметив, что Кувейт всегда был сторонником мирного решения проблемы.