Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին նամակ է գրել Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի նախագահ Ալեքսիս Գովչյանին ու փոխնախագահ Արա Թորանյանին, որտեղ կրկին հաստատել է իր մտադրությունը՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու մասին օրինագծի նոր տեքստ ներկայացնել, հայտնում է Nouvelles d`Arménie-ին:
Նշենք, որ մասնակցելով ապրիլի 24-ի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողությանը, Սարկոզին խոստացել էր նոր տեքստը ներկայացնել արդեն հունիսին:
Իր նամակներում նախագահը խոստացել է շարունակել պայքարը «հանուն արդարության հաղթանակի»:
Իր նամակներում Ֆրանսիայի նախագահը մասնավորապես նշել է, որ ինչպես նա արդեն հայտարարել է 2011թ. աշնանը Երևանում, հայ ժողովուրդը լավ ծրագրված գործողության զոհ է դարձել: «Հայ փախստականները դարձան Ֆրանսիայի հավատարիմ զավակները և շատ բան տվեցին նրան: Իսկ Ֆրանսիայի համար պատիվ էր ընդունել նրանց»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այսօր Ֆրանսիայի համար պատիվ է պայքարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Ըստ Սարկոզիի, ապրիլի 24-ի արարողությունը կրկին հիշեցրեց նրան սեփական խոստումը՝ Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին: «Ես հարգում եմ Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, սակայն արդեն հունիսին խորհրդարան նոր տեքստով բանաձև կներկայացվի»,-ասել է Սարկոզին իր նամակներում:
Հունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների,այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: Ընդհանուր առմամաբ քվեարկել են 213 սենատորներ, որոնցից 127-ը «կողմ», 86-ը «դեմ»: Օրինագիծը մերժման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք: Փետրվարի 29-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը օրինագիծը ճանաչեց ոչ սահմանադրական: Գրեթե անմիջապես Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հանձնարարեց կառավարությանը նախապատրաստել նոր օրինագիծ:

3 Май 2012 - 14:03 AMT
Президент Франции Николя Саркози написал письма председателю Координационного совета армянских организаций Франции Алексису Говчияну и сопредседателю Координационного совета Ара Тораняну, в которых вновь подтвердил намерение представить новый текст законопроекта об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян, сообщает Nouvelles d`Arménie.
Стоит отметить, что, участвуя в церемонии поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля, Саркози пообещал представить тест уже в июне.
В своих посланиях президент Франции пообещал, что продолжит борьбу за “торжество справедливости”.
В письмах президент Франции, в частности, отметил, что, как он уже заявлял в ходе визита в Ереван осенью 2011 года, армянский народ пал жертвой первой тщательно спланированной акции по уничтожению целого народа. «Армянские беженцы стали преданными детьми Франции и многое дали ей. А для Франции было честью принять их», – написал он, добавив, что сегодня честь для Франции – бороться за международное признание Геноцида армян. По словам Саркози, церемония 24 апреля вновь напомнила ему о его обещании принять закон о криминализации отрицания Геноцида. «Я уважаю решение Конституционного суда Франции, но хочу, чтобы уже в июне в парламент был внесен новый текст закона», – написал Николя Саркози в своих письмах.
Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45000 евро. Конституционный совет Франции признал 29 февраля неконституционным законопроект, предусматривающий уголовное преследование за отрицание Геноцида армян, принятый ранее Сенатом страны. Совет обосновал это тем, что закон “противоречит статье 33 Конституции Франции и свободе слова”. Практически сразу президент Франции Николя Саркози поручил правительству подготовить новый законопроект, предусматривающий уголовное преследование за отрицание Геноцида армян.