3 Մայիս 2012 - 14:36 AMT
Հայոց ցեղասպանության 97-րդ ամյակի տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքն Իսպանիայում եզրափակվեց ապրիլի 29-ին Բարսելոնայի Սանտա Մարիա Դել Պի եկեղեցում` Մեծ Եղեռնի տարելիցին նվիրված հոգևոր և մշակութային միջոցառումով, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը; Հանդիսությունը սկսվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին տրված հոգեհանգստի պաշտոնով, որը կատարեց Իսպանիայում Հայրապետական պատվիրակի փոխանորդ տեր Սասուն վարդապետ Զմրուխտյանը: Այնուհետ, Կատալունիայի կաթոլիկ, լութերանական, բողոքական և այլ եկեղեցիները ներկայացնող հոգևոր հայրերը կատարեցին Էկումենիկ աղոթք-արարողություն, որից հետո ամբիոնից հանդես եկան Կատալունիայի հայ եկեղեցու Ծխական խորհրդի ատենապետ` Գրիքոր Մաղաքյանը, Կատալունիայի Կարդինալի ներկայացուցիչ Խաիմե Գոնսալես Ագապիտոն, Իսպանիայում ՀՀ գործերի հավատարմատար Խորեն Տերտերյանը:
Միջոցառման մշակութային մասում` եկեղեցու սրահում հավաքված շուրջ 500 հրավիրյալների առջև դասական երաժշտության մենահամերգով հանդես եկավ Հայաստանի օպերայի և բալետի Ազգային ակադեմիական թատրոնի մենակատար երգչուհի Անահիտ Մխիթարյանը, որին նվագակցեց իսպանացի ճանաչված երգեհոնահար Խուան Դե Լա Ռուբիան: Կատարվեցին եվրոպական և հայկական դասականների ստեղծագործություններ:

Ряд мероприятий в Испании, посвященных 97-ой годовщине Геноцида армян, завершился вечером памяти 29 апреля в церкви Санта Мария Дель Пи в Барселоне, сообщает МИД РА. Мероприятие началось траурной литургией, которую провел вардапет Сасун Змрухтян. После этого представители католической, протестантской, лютеранской и других церквей исполнили экуменический молебен. В завершение молебна с речью выступили глава совета армянской церкви в Каталонии Грикор Магакян, представитель кардинала Каталонии Шаиме Гонсалес Агапито, а также временный поверенный в делах Армении в Испании Хорен Тертерян.
В рамках культурной программы мероприятия перед порядка 500 собравшимися выступила солистка Национального академического театра оперы и балета Анаит Мхитарян, вместе с которой выступил известный испанский органист Хуан Де ля Рубия. Были исполнены европейские и армянские классические произведения.