Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան անմեղ է ճանաչել բոլոր 16 ակումբներին, այդ թվում «Ֆեներբախչեին», որին կասկածում էին պայմանագրային խաղերի կազմակերպման մեջ, սակայն որակազրկել է երկու խաղացողի մինչև երեք տարի ժամկետով և կարգապահական տույժ է սահմանել 8 ֆուտբոլիստների և թիմերի պաշտոնյաների համար:
Ֆեդերացիան հայտարարել է, որ պատժելու «պատճառ չկա» 16 ակումբներից և ոչ մեկին: TFF որոշումը կարող է ազդել դատավարության ընթացքի վրա, քանի որ պաշտոնյաների ցուցմունքները դատավարության կարևոր մաս էին կազմում, հայտնում է rsport.ru.-ն:
Անցյալ տարի Թուրքիայում բարձր աղմուկ բարձրացավ մոտ 20 պայմանագրային խաղերի կազմակերպման կապակցությամբ: Արդյունքում Ստամբուլի «Ֆեներբախչեն» հեռացվեց Չեմպիոնների լիգայից, մոտ 100 ֆուտբոլիստներ ու պաշտոնյաներ, այդ թվում «Ֆեներբախչեի» նախագահ Ազիզ Յիլդիրիմը, ձերբակալվեցին: Սկանդալի արդյունքում պաշտոնանկ արվեց ֆուտբոլի ազգային ֆեդերացիայի ղեկավարությունը:

7 Май 2012 - 08:42 AMT
Турецкая федерация футбола признала невиновными все 16 клубов, в том числе "Фенербахче", подозревавшихся в организации договорных матчей, однако дисквалифицировала двух игроков на срок до трех лет и наложила дисциплинарные санкции на восемь футболистов и официальных лиц команд.
Федерация заявила, что "не было причины" применять наказание хотя бы к одному из 16 клубов. Решение TFF может повлиять на ход судебного разбирательства, поскольку показания чиновников федерации являлись важной его частью, передает rsport.ru.
В Турции в прошлом году разразился громкий скандал в связи с организацией около 20 договорных матчей в премьер-лиге. В итоге стамбульский "Фенербахче" был исключен из Лиги чемпионов, около 100 функционеров и футболистов, в том числе президент "Фенербахче" Азиз Йылдырым, были арестованы. Скандал привел к отставке руководства национальной федерации футбола.