7 Մայիս 2012 - 17:51 AMT
Հաղթանակի օրվա և Շուշիի ազատագրման 20-ամյակի կապակցությամբ Արցախի նախագահը պարգևատրել է հայրենիքի պաշտպաններին
Հաղթանակի օրվա, ԼՂՀ բանակի և Շուշիի ազատագրման 20-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Արցախի նախագահը ստորագրել է պարգևատրման մասին մի շարք հրամաններ:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ քաջության և անձնական արիության համար «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով պարգևատրվել են 2 հոգի, «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով` 3 հոգի:
Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար «Արիության համար»մեդալով պարգևատրվել են 42 հոգի, որից 18-ը` հետմահու:
Մարտական առաջադրանքների կատարմանը նպաստող հմուտ, համարձակ գործողությունների, զորքերի մարտականպատրաստվածության ապահովման, երկրի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել են 620 հոգի, որից 20-ը` հետմահու:
Շուշի քաղաքի ազատագրման համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով պարգևատրվել են 57 հոգի, որից 8-ը` հետմահու:
«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով պարգեւատրվել են 2 հոգի, «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով` 4 հոգի, «Երախտագիտություն» մեդալով` 12 հոգի և «Հովարդ Կարագյոզյան» բժշկական բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը (ԱՄՆ):
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար ԼՂՀ ֆիզիկական կուլտուրայի վաստակավոր աշխատողի պատվավոր կոչում է շնորհվել 1 հոգու:
Նույն օրը Նախագահը ստորագրել է նաև կարգադրություն 5 ազատամարտիկի ՎԱԶ-2115 մակնիշի ավտոմեքենաներ պարգևելու մասին:
Երկրի ղեկավարը ստորագրել էր նաև կարգադրություն մի խումբ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների, Պաշտպանության բանակի զինծառայողների, Արցախի ազատամարտիկների, զոհված և անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների, ընդհանուր թվով 200 հոգու, արժեքավոր նվերներ հանձնելու մասին:

7 Май 2012 - 17:16 AMT
В связи с Днем Победы и 20-летием освобождения Шуши президент Арцаха наградил защитников отечества орденами и медалями
По случаю Дня Победы, Армии обороны НКР и 20-летия освобождения Шуши президент Бако Саакян подписал ряд указов о награждении.
За исключительную отвагу и личное мужество, проявленные при защите родины, орденом «Боевой крест» первой степени награждены 2 человека, орденом «Боевой крест» второй степени – 3 человека.
За личную отвагу, проявленную в боях по защите родины, медалью “За мужество” награждены 42 человека, из них 18- посмертно.
За умелые и смелые действия, содействовавшие выполнению боевых заданий, за обеспечение боевой готовности войск и отвагу, проявленную при защите границ страны, медалью "За боевые заслуги" награждены 620 человек, из них 20- посмертно.
За личную храбрость, проявленную в боях по освобождению города Шуши, медалью "За освобождение Шуши" награждены 57 человек, из них 8- посмертно.
Орденом «Месроп Маштоц» награждены 2 человека, медалью «Вачаган Барепашт»- 4, медалью «Благодарность» – 12 человек и медицинская благотворительная общественная организация «Говард Карагёзян» (США).
За заслуги в деле развития физической культуры и спорта 1 человек получил почетное звание заслуженного работника физической культуры НКР.
В тот же день президент Ацраха подписал также распоряжение о награждении 5 воинов-освободителей автомашинами марки ВАЗ-2115.
Глава государства подписал также распоряжение о вручении ценных подарков 200 человек, в том числе группе ветеранов Великой Отечественной войны, военнослужащим Армии обороны, воинам-освободителям Арцаха, родственникам погибших и без вести пропавших воинов Арцаха.