ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Աղշին Մեհտիևը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին նամակ է հղել ԼՂՀ նախագահի ընտրությունների կապակցությամբ:
Մեհտիևը, օգտվելով հայկական կողմից բողոքելու առիթից, անշուշտ, չի հիշատակել այն փաստը, որ Ադրբեջանը մշտապես խոչընդոտում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ձախողելով բանակցությունները: Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչն իր նամակում «մոռացել է» հիշատակել, որ ադրբեջանական բանակը մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը շփման գծում՝ անտեսելով միջազգային հանրության կոչերը, չի համաձայնվում ետ քաշել դիպուկահարներին առաջնային գծից և գնդակոծում է հայկական բնակավայրերը:
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պահանջել Հայաստանի ղեկավարությունից հրաժարվել անեկսիայի ու էթնիկ զտումների ապակառուցողական քաղաքականությունից»,-ասվում է մի երկրի մշտական ներկայացուցչի նամակում, որի իշխանությունները կազմակերպեցին հայերի ջարդերը Սումգայիթում ու Բաքվում, որոնք մշտապես Ղարաբաղի դեմ պատերազմի կոչեր են անում, որոնց համար գլխավոր գաղափարը այն է, որ «հայերը Ադրբեջանի թիվ մեկ թշնամիներն են»:
Նշենք, որ միջազգային դիտորդները ազատ, ժողովրդավարական ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող են ճանաչել Արցախում կայացած բոլոր ընտրությունները:
ԼՂՀ նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան հուլիսի 19-ին: Առաջադրվել է նախագահության 4 թեկնածու: Ինքնաառաջադրման կարգով իրենց թեկնածություններ են առաջարկել ԼՂՀ գործող նախագահ Բակո Սահակյանը: ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Վիտալի Բալասանյանը, Հայաստանի գյուղակադեմիայի Ստեփանակերտի բաժանմունքի փոխտնօրեն Արկադի Սողոմոնյանը և ներկայումս գործազուրկ Վալերի Խաչատրյանը, որը նախկինում եղել է ԼՂՀ ԱԺ ընդահնուր բաժնի վարիչը: Բոլոր չորս թեկնածուներն անկուսակցականներ են:

8 Май 2012 - 14:27 AMT
Постоянный представитель Азербайджана при ООН Агшин Мехтиев направил Генеральному секретарю Организации Пан Ги Муну письмо в связи с проведением президентских выборов в Республике Арцах.
Мехтиев воспользовался случаем, чтобы вновь пожаловаться на армянскую сторону, при этом, конечно, не упоямнул о том, что Азербайджан постоянно препятствует мирному урегулированию карабахского конфликта, проваливая переговоры. Также постпред Азербйаджана в своем письме “забыл” отметить, что азербаджанская армия постоянно нарушает режим прекращения огня, игнорируя призывы международного сообещества, не соглашается отвести снайперов с передовой, проводит диверсии и обстреливает армянские населенные пункты.
“Мы призываем международное сообщество потребовать от руководства Армении прекратить его деструктивную политику аннексии и этнической чистки…", – говорится в письме представителя страны, власти которой организовали страшные погромы армян в Сумгаите и Баку, которые постоянно призывают к войне в Карабахе, для которых главным постулатом является: “Армяне для Азербайджана – враг номер один”.
Стоит отметить, что международные наблюдатели признавали все выборы в Арцахе свободными, демократическими и соответствующими междунарожным стандартам.
Желание бороться за пост президента выразили 4 кандидата.
В порядке самовыдвижения свои кандидатуры выдвинули действующий президент НКР Бако Саакян, депутат НС НКР Виталий Баласанян, замдиректора по научно-образовательной части Степанакертского филиала Государственной сельскохозяйственной академии Армении Аркадий Согомонян и ныне безработный Валерий Хачатрян, прежде занимавший должность начальника общего отдела парламента НКР.