10 May 2012 - 08:48 AMT
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հայտնել Շվեդիայի հայկական ասոցիացիաների միությունից, Կանաչների կուսակցության անունից Մեհմեդ Կապլանի ներկայացրած նախաձեռնությունը կոչ էր անում Շվեդիային ակտիվ մասնակցել կարգավորմանը՝ պահանջելով «անհապաղ դուրս բերել հայկական զորքերը Ղարաբաղից»: Առաջարկում ասվում էր, որ «միջազգային հանրությունը պետք է երաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի հայկական փոքրամասնության անվտանգությունն ու ինքնավարությունը Ադրբեջանի տարածքային սահմաններում»:
Այսպիսով, նախաձեռնության հեղինակները հաշվի չեն առնում այսօր ընթացող բանակցություններն ու Մադրիդյան սկզբունքները: Նախաձեռնությունը, որը միայն մեկ մարդ էր ստորագրել, առանձին չէր ներկայացվել, այլ քվեարկության էր դրվել ի շարս այլ հարցերի:
Ռիգստագն ընդունել է արտաքին գործերի կոմիտեի ձևակերպումը խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության ու համապատասխան մեխանիզմների առկայության մասին: Ձևակերպման մեջ նաև ասվում է, որ Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմամբ զբաղվում է Մինսկի խումբը, իսկ կոմիտեն սատարում է կարգավորմանը ԵԱՀԿ շրջանակներում:
Տեքստում նաև անդրադարձ կա ԵՄ Արևելյան գործընկերության հարցերին, մասնավորապեսմ Հարավային Կովկասում մամուլի ազատության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ: Նշվում է, որ Ասոցիացիայի մասին բանակցություններում զգալի առաջընթաց է գրանցվել Հայաստանի ու Վրաստանի հետ, այն դեպքում, երբ բանակցություններն Ադրբեջանի հետ բավականին ծանր են ընթանում:

10 Май 2012 - 08:22 AMT
9 мая шведский Ригстаг отклонил азербайджанскую инициативу по Нагорному Карабаху. Как сообщили PanARMENIAN.Net в Союзе армянских ассоциаций Швеции, инициатива, представленная Мехметом Капланом от Партии зеленых, призывает Швецию активно вовлечься в урегулирование карабахского конфликта, потребовав «немедленного вывода армянских войск из Карабаха». При этом в инициативе отмечается, что «международное сообщество должно гарантировать безопасность и самоуправление армянского меньшинства в Нагорном Карабахе в рамках территориальных границ Азербайджана».
Таким образом, авторы документа отходят от сегодняшних переговоров, в том числе и от Мадридских принципов. Инициатива, которую подписал лишь один человек, не была представлена отдельно, а была выставлена на голосование в ряде других вопросов.
Ригстаг принял формулировку комитета по иностранным делам о необходимости мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и о существовании соответствующих механизмов. В формулировке также отмечается, что решением карабахского конфликта занимается Минская группа ОБСЕ, а комитет поддерживает усилия по урегулированию в рамках ОБСЕ.
Также в тексте затронут вопрос программы ЕС «Восточное партнерство», в частности относящиеся к станам Южного Кавказа сферы демократии свободы пресса и защиты прав человека. Отмечается, что в переговорах об Ассоциации Армения и Грузия достигли значительного прогресса, в то время как переговоры с Азербайджаном протекают достаточно тяжело.