ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը 2012թ. մայիսի 9-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 20-ամյակի առթիվ ԼՂՀ զինված ուժերի զորահանդեսի ժամանակ: Նա մասնավերապես ասել է. «Արցախի հերոսական բանակի հարգարժա՛ն գեներալներ, սպաներ, զինվորներ, Հայրենական մեծ պատերազմի եւ Արցախյան ազատամարտի թանկագի՛ն վետերաններ, Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հարգելի՛ հյուրեր, Ի սրտե շնորհավորում եմ Հաղթանակի տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, տոն, որը սրբագործվել է մեր եղբայրների ու քույրերի արյամբ եւ դարձել համաժողովրդական ամենանվիրական տոներից մեկը:
Այս տոնական օրը ես նախեւառաջ գլուխ եմ խոնարհում հանուն հայրենիքի ազատության նահատակված բոլոր քաջ հայորդիների պայծառ հիշատակի առջեւ: Հավե~րժ փառք ու պատիվ մեր նվիրյալներին:
Մայիսի 9-ը հաղթանակի տոն է, համազգային միասնության ու համախմբվածության, ազատատենչ ոգու եւ անկոտրում կամքի հաղթանակի տոն:
Մայիսի 9-ը Մեծ Հայրենականում մեր հայրերի ու պապերի հաղթանակի օրն է, երբ հայ ժողովրդի լավագույն զավակները մյուս ժողովուրդների հետ ձեռք ձեռքի պատերազմեցին ընդդեմ բռնության ու չարագործության` անձնազոհ սխրանքի ու խիզախության օրինակ հանդիսանալով հետագա սերունդների համար»:
«Մայիսի 9-ը մեր ազգային-ազատագրական պայքարում համայն հայության հաղթանակի օրն է, երբ հայ ժողովրդի բոլոր հատվածները համախմբվեցին Արցախի պաշտպանության վեհ գաղափարի շուրջ` դառնալով մի բռուցք, մի մարմին ու ոգի: Ամեն ինչ արվում էր` հանուն մեր սուրբ գործի հաղթանակի, հանուն հայ ժողովրդի դարավոր նպատակների իրականացման, նրա հարատեւության ու լուսավոր ապագայի:
Հենց այդ գիտակցումով ազատագրեցինք տարիներ շարունակ գերության մեջ գտնվող Շուշին` մեր հինավուրց բերդաքաղաքը, հոգեւոր ու մշակութային կենտրոնը, որն այսօր վերածնվում է ու նոր շունչ ստանում:
Հենց այդ գիտակցումով ստեղծվեց պաշտպանության բանակը` մեր ժողովրդի ազատության ու անվտանգության հիմնական երաշխավորը, նրա հպարտությունն ու մեծագույն նվաճումներից մեկը: Բանակը ծնունդ առավ Արցախյան ազատամարտի բովում եւ պատվով կատարեց ու այսօր էլ շարունակում է կատարել հայրենիքի պաշտպանի իր սրբազան առաքելությունը: Հայոց բանակի շնորհիվ է պահպանվում նաեւ խաղաղությունն ու կայունությունը ողջ տարածաշրջանում: Սա անժխտելի իրողություն է, որի հետ հնարավոր չէ հաշվի չնստել:
Մենք անում ենք եւ կանենք ամեն ինչ, որպեսզի մեր բանակը միշտ լինի հզոր ու հաղթական, ունենա մարտունակության բարձր մակարդակ ու ամուր ոգի, պատրաստ ամեն պահի իրականացնել իր առջեւ դրված ցանկացած խնդիր:
Ազատ, անկախ ու զորացող Արցախը թանկ ու բացառիկ արժեք է ամբողջ հայության համար: Մայր Հայաստանի, Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների ամենօրյա աջակցությամբ Արցախը ոչ միայն կարողացավ ապաքինվել պատերազմի ծանր վերքերից, այլեւ այսօր կանգնել է կայուն զարգացման ուղու վրա: Հայրենի հողը արժանապատվորեն պաշտպանած ժողովուրդը պետք է ապրի արժանավայել կյանքով, եւ մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի այդ նպատակին հասնելու համար:
Թանկագի՛ն բարեկամներ, Այսօր հայոց բանակի կազմում են եւ հպարտ կանգնած են զորահանդեսի շարքերում մեր զավակները, ովքեր ծնվել են ազատագրված հայրենիքում եւ անառիկ են պահում նրա սահմանները: Նրանք պատվով են շարունակում իրենց հերոս հայրերի գործը եւ դրանով իսկ վառ պահում մեր բոլոր նահատակների հիշատակը:
Մեր նվիրական հաղթանակը կերտողների հետ ուս ուսի Արցախյան բանակի այսօրվա զինվորը հաստատուն կերպով պաշտպանում է հայրենի երկրի ավտանգությունն ու հարազատ ժողովրդի անդորրը: Այդպես է արդեն 20 տարի, եւ այդպես կլինի ընդմիշտ:

10 Май 2012 - 07:21 AMT
Бако Саакян: Свободный, независимый и сильный Арцах дорог всему армянству и является для него исключительной ценностью
«9-ое мая – День Победы, 20-летие Армии обороны Республики Арцах и освобождения Шуши, освященное кровью наших братьев и сестер день, является для нас одним из самых заветных общенародных праздников», – заявил в своей поздравительной речи на параде Вооруженных сил НКР по случаю Дня Победы, 20-летия Армии обороны и освобождения Шуши президент Арцаха Бако Саакян.
В своей речи президент Арцаха, в частности, сказал: «В этот праздничный день я, прежде всего, преклоняю голову перед светлой памятью всех храбрых сынов нашего народа, павших в боях за свободу Родины. Вечная честь и слава нашим патриотам!
9 мая – праздник Победы, праздник общенационального единства и солидарности, свободного духа и несгибаемой воли.
9 мая – день Победы наших отцов и дедов в Великой Отечественной войне, когда лучшие сыны армянского народа рука об руку с другими народами воевали против насилия и зла, став примером самоотверженности и храбрости для будущих поколений.
9 мая – день Победы всего армянства в нашей национально-освободительной борьбе, когда все части армянского народа, став единым целым, объединились вокруг великой идеи защиты Арцаха. Все делалось во имя святого дела победы, во имя осуществления вековых чаяний армянского народа и его светлого будущего.
Именно с этой целью мы освободили находившийся на протяжении многих лет в плену город Шуши – нашу древнюю цитадель, духовный и культурный центр Арцаха, который сегодня возрождается и получает новое дыхание.
Именно с этой целью была создана Армия обороны – основной гарант свободы и безопасности нашего народа, гордость и одно из величайших его достижений. Армия, родившаяся в горниле Арцахской освободительной борьбы, с честью выполнила и сегодня продолжает выполнять свою святую миссию защитника Отчизны. В том числе и благодаря армянской армии во всем нашем регионе сохраняется мир и стабильность. Это неопровержимый факт, с которым нельзя не считаться.
Мы делаем и будем делать все возможное, чтобы наша армия всегда была сильной и победоносной, имела высокий уровень боеспособности и крепкий дух, готовой в любой момент осуществить поставленные перед ней задачи.
Свободный, независимый и сильный Арцах дорог всему армянству и является для него исключительной ценностью. При каждодневной поддержке наших братьев и сестер из Матери Армении и Диаспоры Арцах не только сумел исцелиться от тяжелых ран войны, но и встал на стабильный путь развития. Народ, с честью защитивший родную землю, должен жить достойной жизнью, и мы не пожалеем сил и энергии для достижения этой цели.
Дорогие друзья!
Сегодня в рядах армянской армии и в парадных колоннах гордо стоят наши дети, которые родились на освобожденной Родине и обеспечивают неприступность ее рубежей. Они с честью продолжают дело своих отцов – героев, свято храня память всех павших.
Сегодняшние солдаты Арцахской армии защищают Отечество и родной народ вместе с теми, кто ковал нашу заветную победу. Так уже 20 лет и так будет всегда».