Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Էդվարդ Նալբանդյանի և Եգիպտոսի արտգործնախարար Մուհամադ Ամրի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց հայ-եգիպտական փոխգործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերին: Զրույցին մտքեր փոխանակվեցին ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի շուրջ: Այս առումով Եգիպտոսի ԱԳ նախարարը նշեց, որ իր երկիրը սատարում է միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա հիմնախնդրի՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը:
Շարմ էլ-Շեյխում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Լիբանանի արտգործնախարար Անսար Մանսուրի հետ: Նախարարների հանդիպման օրակարգում էր անցյալ տարեվերջին Լիբանանի նախագահի՝ Երևան այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ինչպես նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հարցերին:
Էդվարդ Նալբանդյանի օրակարգում էր Պաղեստինի արտգործնախարար Ռիյադ ալ-Մալիքի հետ հանդիպումը, որի ժամանակ մտքեր փոխանակվեցին հայ-պաղեստինյան հարաբերությունները զարգացման ուղիների շուրջ: Նախարար ալ-Մալիքին վերահաստատեց Հայաստան այցելելու իր մտադրությունը:
Համաժողովի շրջանակներում նախարար Նալբանդյանը հանդիպեց Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ: Զրուցակիցները քննարկում ունեցան տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի խնդիրների շուրջ:
Էդվարդ Նալբանդյանի հաջորդ հանդիպումն Իրաքի իր գործընկեր Հոշիար Զեբարիի հետ էր: Նախարարների զրույցի ընթացքում արծարծվեցին երկու երկրների քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, տնտեսական փոխգործակցության խթանման հարցերը: Իրաքի արտգործնախարարը, գոհունակություն հայտնելով երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ Բաղդադում ՀՀ դեսպանության գործունեության վերաբերյալ, վերահաստատեց իրաքյան կառավարության որոշումը Երևանում դեսպանություն հիմնելու մասին:
Էդվարդ Նալբանդյանի և Եմենի ԱԳ նախարար Աբուբաքր Աբդուլա Ալ-Քիբրիի հետ մանրամասն քննարկումներ ծավալվեցին Միջին Արևելքում ընթացող գործընթացների շուրջ: Եմենի արտգործնախարարը ներկայացրեց իր երկրում ընթացող բարեփոխումների գործընթացը:

9-10 мая в рамках встречи министров иностранных дел Движения неприсоединения в Шарм-эль-Шейхе (Египет) глава МИД Армении Эдвард Налбандян провел отдельные встречи со своими коллегами из Египта, Ливана, Палестины и Туниса. С главой МИД Египта Мухаммадом Амри Налбандян обсудил возможности углубления и расширения сотрудничества. Стороны обменялись мнениями также в вопросе карабахского урегулирования, Ами в частности отметил, что его страна поддерживает исключительно мирное решение конфликта в рамках международного права.
Со своим ливанским коллегой Аднаном Мансуром глава МИД Армении обсудили ход договоренностей, достигнутых в рамках прошлогоднего визита президента Ливана в Армению, ситуацию в Сирии, а также вопрос нагорно-карабахского урегулирования. Стороны обратились также к вопросам сотрудничества в международных организациях.
В рамках встречи с министром иностранных дел Палестины Рийядом аль-Малики стороны обсудили возможности и перспективы армяно-палестинского сотрудничества. Аль-Малики подтвердил свое желание и планы по посещению Армении.
Со своим коллегой из Ирана Али Акбаром Салехи Эдвард Налбандян обсудил региональные и международные вопросы.
Во время встречи со своим иракским коллегой Хошияром Зебари стороны обсудили вопросы углубления и расширения сотрудничества, как в политической, так и в экономической сфере. Зебари, подчеркнув эффективность деятельности армянского посольства в Багдаде в деле укрепления двусторонних связей, подтвердил решение правительства Ирака об открытии посольства в Армении.
Эдвард Налбандян и глава МИД Йемена Абу Бакр ал-Кирби подробно обсудили региональные процессы на Ближнем Востоке. Также Аль-Кибри представил Налбандяну ход реформ, реализуемых в его стране.