11 Մայիս 2012 - 17:35 AMT
Եվրահանձնաժողովը կհրապարակի ամենամյա զեկույց` նվիրված Հարևանության քաղաքականության երկրների հետ համագործակցության առաջընթացին
Մայիսի 15-ին Եվրահանձնաժողովը կհրապարակի ամենամյա զեկույց` նվիրված Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրում ներառված 12 պետությունների հետ համագործակցության ոլորտում առաջընթացին:
Ինչպես նշվում է «Europolitics» կայքում, նոր փաթեթը բաղկացած է 19 փաստաթղթերից, որոնց թվում` «Արևելյան համագարոծակցության» և «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության և համընդհանուր բարգավաճման» 2011թ ծրագրերին առնչվող 2 զեկույցներ և վիճակագրական վերլուծություն: Զեկույցում առկա են նաև համագործակցության զարգացման վերաբերյալ որոշ առաջարկներ:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականության ծրագրում ներառված երկրներում բարեփոխումների կարիք կա հետևյալ ոլորտներում` դատական, գերագույն օրենքի, կաշառակերության դեմ պայքարի, փոքրամասնությունների նկատմամբ հարգանքի: Եվրահանձնաժողովի զեկույցում կարտացոլվեն այդ ոլորտներում իրավիճակի բաերլավմանն ուղղված հանձնարարություններ:
Եվրոպական հարևանության քաղաքականությունը ԵՄ նոր մոտեցում է հարևան երկրներին, որի նպատակն է ԵՄ և նրա հարևան պետությունների միջև հարաբերությունների ամրապնդումը, անվտանգության և բարեկեցության շրջանների ստեղծման հարցում համագործակցությունը: ԵՀՔ կոչված է նաև ԵՄ հարևան պետություններին հնարավորություն ընձեռել ԵՄ հետ ավելի սերտորեն համագործակցել քաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության և մշակույթի ոլորտներում:

15 мая Еврокомиссия опубликует ежегодный отчет, посвященный прогрессу в сотрудничестве с 12 странами, привлеченными к программе Европейской политики соседства. Как отмечается на сайте «Europolitics», новый пакет состоит из 19 документов, среди которых два доклада по реализации программ «Восточного партнерства» и «Партнерства во имя демократии и всеобщего процветания» в 2011 году и статистические анализы. В отчете также имеются некоторые предложения по развитию сотрудничества.
В сферы, в которых требуется улучшение ситуации в странах, привлеченных к Европейской соседской политике, входят судебная система, верховенство закона, борьба с коррупцией, уважение к меньшинствам. В докладе Еврокомиссии отразятся и рекомендации по улучшению ситуации в этих сферах.
Европейская Политика Соседства представляет собой новый подход Европейского союза к соседним странам с целью укрепления отношений между Евросоюзом и его странами-соседями и сотрудничества по созданию зоны безопасности и благосостояния, «кольца дружественных стран» на границах Европейского союза. ЕПС также призвана предоставить странам-соседям Евросоюза возможность более тесного сотрудничества с ЕС в области политики, безопасности, экономики и культуры.
Европейский инструмент соседства и партнерства является основным финансовым механизмом оказания содействия странам, входящим в состав Европейской политики соседства (ЕПС), а также России. Это инструмент сотрудничества, которым распоряжается EuropAid и посредством которого решения, принятые на политическом уровне, превращаются в практические действия на местах.