13 Մայիս 2012 - 11:07 AMT
Ուղղակի ամեն տարի ցավով և դառնությամբ տեսնում ես, որ Շուշին գրեթե չի փոխվում՝ շինարարությունը դանդաղ է ընթանում:
Վերջին հաշվով ԼՂՀ իշխանություններին կարելի է հասկանալ՝ պատերազմը դեռ չի ավարտվել, Բաքվից անընդհատ սպառնալիքներ են հնչում, խախտվում է հրադադարի ռեժիմը: Փխրուն խաղաղությունը կարող է մի ակնթարթում խարխլվել, և այդ ժամանակ ողջ հույսը բանակի վրա է: Հայտնի ասացվածքը՝ չես ցանկանում կերակրել քո բանակին, կկերակրես օտարի բանակին, կիրառելի է ԼՀՂ Պաշտպանության բանակի դեպքում: Պաշտպանության ծախսերն ամեն տարի աճում են, ավելին, ղարաբաղցիներին ստիպում են սպառազինությունների մրցավազքի մեջ մտնել այն հույսով, որ նրանք չեն դիմանա այդ լծին և կհանձնվեն: Միանգամից ասենք, որպեսզի չվերադառնանք այս հարցին. Ադրբեջանը կարող է երազել, ինչի մասին ուզում է, ոչ ոք չի արգելում: Բայց Ադրբեջանի դրոշը, ինչպես այդ մասին սիրում է ասել Իլհամ Ալիևը, երբեք չի ծածանվի Ստեփանակերտում նախագահական պալատի վրա: Հնարավոր է ինչ-որ տան վրա, որը հատկացված կլինի դեսպանատան համար, բայց դա էլ քիչ հավանական է: Պետք է փոխվի ադրբեջանցիների ոչ մեկ սերունդ, որոնք կկարողանան աշխարհին նայել ոչ թե ալիևյան կլանի աչքերով, այլ իրենց սեփական:
Պատմում է արքեպիսկոպոս Պարգև Մարտիրոսյանը. «Շուշիում օծում էինք եկեղեցին: Քամի էր, անձրև էր սկսվում: Եվ հանկարծ ասես ձեռքի մի շարժումով, երբ ես կարդում էի «Հայր մերը», քամին դադարեց և եկեղեցու վրա կուտակված ամպերը մի կողմ քաշվեցին՝ բացելով կապույտ երկնքի մի կտոր: Մենք օծեցինք եկեղեցին և հետո այնպիսի փոթորիկ բարձրացավ…» Շուշին կառուցում են, բայց շատ դանդաղ. առայժմ կա մշակույթի նոր տունը, «Shushi Plaza» հյուրանոցը, շենքերում կոսմետիկ վերանորոգման փորձեր, որոնք կանգնած են այնպես, ինչպես 20 տարի առաջ՝ վառված պատուհանախորշերով, դատարկ մուտքերով: Ասես քաղաքից հեռացել է կյանքը և հիմա մտածում է՝ արժի վերադառնալ, թե ոչ: Բայց կյանքը կվերադառնա, և Լեռնային Ղարաբաղի պատմական մայրաքաղաքը ոչ մի բանով չի զիջի մյուսներին: Եվ այս ամենի վրա վեր կհառնի Ղազանչեցոց եկեղեցին՝ որպես կշտամբանք և հիշողություն, որ պետք է մտածել ոչ միայն Աստծու, այլ նաև աշխարհիկների մասին: Շուշիի համեմատ Ստեփանակերտը հիասքանչ տեսք ունի՝ մաքուր, խնամված, ասես այստեղ պատերազմ չի եղել: Ճիշտ է, ծայրամասերում դեռ կան տներ, որոնք տուժել են ռմբակոծությունից, բայց դրանք չեն փչացնում ընդհանուր պատկերը: Կառուցվել է Europe մեծ բիզնես-կենտրոնը, որը գեղեցիկ է, բայց այդքան էլ չի ներգրավվում քաղաքի ընդհանուր ճարտարապետական տեսքի մեջ: Թեև տեսք որպես այդպիսին չկա՝ տիպիկ խորհրդային գավառական քաղաք մի քանի սուպերմարկետներով, որոնք իրականում ուղղակի մեծ խանութներ են:
Բայց ուրախացնում է այն, որ ամեն անգամ փողոցներում ավելանում է երեխաների թիվը: Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանն ասում է, որ երբ նա կնքում է նորածինների, մշտապես ասում է ծնողներին՝ քիչ է, էլի ծնեք: «Ահա կնքել եմ 6 երեխաների, և շուտով կծնվի 7-րդը: Երեխաները շատ չեն լինում»: Ծիծաղում է, երբ ասում ես այդքան երեխա պահելը դժվար է. «Որտեղ երեքը, այնտեղ էլ չորսը: Կմեծանան, նրանց ոչինչ էլ չի լինի»:
Բայց մենք ամեն դեպքում հաղթել ենք, կառուցել ենք երկրորդ հայկական պետություն սեփական հողերի վրա: Հիրավի, այդ պետությունն ավելի ժողովրդավարական է հարևան Ադրբեջանից, որը «հայտնի է» այլախոհների հալածանքներով և պերճաշուք շոու է կազմակերպում այն ժամանակ, երբ սեփական ժողովուրդը սկսում է կորցնել համբերությունն անելանելիությունից: Ալիևյան քարոզչությունը կարող է որքան ասես խոսել Հայաստանի աղքատության, հայոց բանակի թուլության մասին: Այդ ամենը ցանկալին իրականության փոխարեն ներկայացնելու խղճուկ ջղաձգումներ են: Գլխավորն այն է, որ հայկական դրոշը միշտ կծածանվի հին Շուշիի վրա:
Եվ վերջինը: Քաղաքական անհեթեթ պատահարի կամքով դառնալով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ, Ադրբեջանը հիմա նախանձելի հաստատունությամբ ամեն անգամ առիթով և անառիթ դիմելու է ԱԽ-ին ղարաբաղյան հարցով: Մայիսի 8-ին Ադրբեջանն արդեն «պահանջել» է ԱԽ անդամներից իրենց կարծիքը հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, թեև ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի և Չինաստանի կարծիքը վաղուց հայտնի է: Թե Բաքվում լրջորեն մտածում են, որ ՄԱԿ ԱԽ-ն կարող է փոխել իր դիրքորոշումը:

11 Май 2012 - 17:30 AMT
Просто каждый год с горечью и болью видишь, что Шуши почти не меняется – строительство идет медленно. По большому счету власти НКР понять можно – война еще не закончилось, из Баку постоянно раздаются угрозы, нарушается режим прекращения огня. Хрупкий мир может в одночасье рухнуть и тогда вся надежда на армию. Известная пословица – не хочешь кормить свою армию, будешь кормить чужую, как нельзя точно применима к Армии обороны НКР. Расходы на оборону растут с каждым годом, вернее, карабахцев вынуждают к гонке вооружений в надежде на то, что они не выдержат это бремя и сдадутся. Скажем сразу, чтобы не возвращаться к этому вопросу: Азербайджан может мечтать, о чем ему заблагорассудится, никто не запрещает. Но флаг Азербайджана, как об этом любит говорить Ильхам Алиев, никогда не будет развеваться над президентским дворцом в Степанакерте. Разве что над каким-нибудь домом, отведенном под посольство, да и то вряд ли. Должно смениться не одно поколение азербайджанцев, которые будут смотреть на мир не глазами алиевского клана, а своими собственными.
Рассказывает архиепископ Паргев Мартиросян: «Освящали мы церковь в Шуши. Ветер, начинается дождь. И вдруг, как по мановению руки, когда я читал «Отче наш» ветер стих, и тучи буквально нависли над церковью, открыв кусочек синего неба. Мы освятили церковь и тут такой ураган поднялся… ». Шуши застраивают, но очень медленно: пока что есть новый дом культуры, гостиница «Shushi Plaza», попытки косметического ремонта на зданиях, стоящих так же, как и 20 лет тому назад – с закопченными проемами окон, пустыми подъездами. Словно из города ушла жизнь и теперь думает – стоит ли возвращаться на старое пепелище или нет. Но скорее всего жизнь вернется, и историческая столица Нагорного Карабаха ничем не будет уступать другим. И над всем этим возвышается громада Казанчецоц – как укор и напоминание, что думать надо не только о Боге, но и о мирянах. По сравнению с Шуши, Степанакерт выглядит ухоженным красавцем – чистеньким, приглаженным, словно здесь не было войны. Правда на окраинах еще есть дома, пострадавшие от бомбежек, но они не портят общей картины. Построен большой бизнес-центр Europe. Красивый, но не очень вписывается в общий архитектурный облик города. Хотя облика как такового нет – типичный советский провинциальный городок с парой другой супермаркетов, а на самом деле – просто больших магазинов.
Но что радует – это с каждым разом увеличивающееся количество детей на улицах. Архиепископ Мартиросян говорит, что когда он крестит новорожденных, постоянно говорит родителям: мало, рожайте еще. «Вот у одних я крестил 6 детей, и скоро седьмой будет. Детей много не бывает». На замечание о том, что трудно держать столько детей, смеется: «где трое, там и четверо. Вырастут, ничего с ними не сделается».
Но все-таки мы победили, построили второе армянское государство на собственных землях. И, право, это государство намного демократичнее соседнего Азербайджана, который «славится» гонениями на инакомыслящих и устраивает помпезные шоу в то время, когда собственный народ начинает терять терпение от безысходности. Алиевская пропаганда может сколько угодно говорить о нищей Армении, о слабости армянской армии. Все это жалкие потуги выдать желаемое за действительность. Бог им всем судья. Главное же то, что армянский флаг будет вечно развеваться над древним Шуши.
И последнее. Став волею нелепого политического случая непостоянным членом Совбеза ООН, Азербайджан теперь с завидным постоянством будет каждый раз по поводу и без повода обращаться в СБ по карабахскому вопросу. 8 мая Азербайджан уже «потребовал» от членов СБ «выразить свое мнение» по карабахскому конфликту, хотя мнение США, Франции, России, Великобритании и Китая давно известно. Или в Баку серьезно думают, что СБ ООН может изменить свою позицию?