12 Մայիս 2012 - 07:04 AMT
Մայիսի 11-ին Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում մեկնարկել է աշխարհի առաջնության մրցախաղը գործող չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդի (Հնդկաստան) և Բորիս Գելֆանդի (Իսրայել) միջև:
Առաջին պարտիան ավարտվեց ոչ ոքի: Երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա մայիսի 12-ին, առաջնության գլխավոր մրցավարը Աշոտ Վարդապետյանն է:
Շախմատիստները 12 պարտիա կխաղան: Առաջին 40 քայլի համար նախատեսված է 2 ժամ, 1 ժամ հաջորդ 20 քայլերի համար և հետո 15 րոպե մինչ պարտիայի ավարտը 30 վայրկյան հավելումով յուրաքանչյուր քայլի համար, սկսած 61-րդ քայլից:
Վեցերորդ պարտիայից հետո վիճակահանությամբ առաջին պարտիայում սպիտակ խաղաքարերով խաղացող շախմատիստը յոթերորդը խաղում է սև խաղաքարերով:
Եթե խաղն ավարտվի 6:6 հաշվով, կանցկացվի 4 լրացուցիչ պարտիա յուրքանչյուր քայլի համար 25 րոպե+3 վայրկյան հսկողությամբ: Եթե հաշիվը հավասար մնա, երկու պարտիայից կազմված մրցախաղ կկայանա 5 րոպե+3 վայրկյան հսկողությամբ: Ոչ ոքիի դեպքում մեկ այլ խաղ կկայանա 2 պարտիայից: Եթե հաղթողը չորոշվի 5 նման խաղերից հետո, կխաղարկվի «հանկարծահաս մահվան» պարտիան, որտեղ սպիտակներով խաղացողը ստանում է 5 րոպե, սևերով խաղացողը՝ 4 րոպե: 60-րդ քայլից հետո երկու մասնակիցները ստանում են հավելյալ 3 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար: Ոչ ոքիի դեպքում սևերով խաղացող մասնակիցը հաղթող է հայտարարվում, հայտնում է chesspro.ru.-ն:

12 Май 2012 - 06:20 AMT
11 мая в Москве в Третьяковской галерее стартовал матч на первенство мира между действующим чемпионом Вишванатаном Анандом (Индия) и Борисом Гельфандом (Израиль).
В первом матче гроссмейстеры сыграли вничью. Вторая встреча состоится 12 мая, главный арбитр чемпионата- Ашот Вардапетян.
Шахматисты сыграют 12 партий с контролем времени 2 часа на первые 40 ходов, 1 час на следующие 20 ходов и затем 15 минут до конца партии с добавлением 30 секунд на каждый ход, начиная с 61-го.
После шестой партии меняются цвета: игрок, получивший по жребию белый цвет в первой партии, играет седьмую черными.
Если матч закончится со счетом 6:6, то будут проведены 4 дополнительные партии с контролем 25 минут + 10 секунд на ход. Если счет остается равным, то играется матч из 2 партий с контролем 5 минут + 3 секунды на ход. В случае ничьей играется другой матч из 2 партий. Если победитель не определяется после 5 таких матчей, играется одна «партия внезапной смерти», в которой играющий белыми получает 5 минут, играющий черными – 4 минуты. После 60-го хода оба игрока получают добавочные 3 секунды на ход. В случае ничьей играющий черными объявляется победителем, передает chesspro.ru.