12 Մայիս 2012 - 07:50 AMT
Օրերս Ստեփանակերտում բացվեց «Եվրոպա» միջազգային բիզնես կենտրոնը, որի կառուցման եւ շահագործման համար ներդրվել է շուրջ 5.5 մլն ԱՄՆ դոլլար:
Կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Օհանյանի խոսքով` կենտրոնը բազմաֆունկցիոնալ է եւ նախատեսված է ինչպես բիզնես միջավայրի, այնպես էլ հանգստի համար: «Կենտրոնի հարկերից մեկը բիզնես-տարածքներ են եւ արդեն բոլորը վարձակալված են: Կենտրոնում տեղակայված է նաեւ 32 համարներով հյուրանոց, որից մեկը` նախագահական է, 7-ը` լյուքս: Ինչ վերաբերում է գներին, դեռ վերջնական որոշված չէ: Ամեն դեպքում ելնելու ենք շուկայական գներից ու պահանջարկից»,-նշել է պարոն Օհանյանը:
Բիզնես-կենտրոնը սկզբնական շրջանում մոտ 50 աշխատող կունենա, որոնց թիվը ժամանակի ընթացքում կավելանա: «Ներկա դրությամբ աշխատողների ընդունելությամբ ենք զբաղված: Մասնագետներ գտնելը շատ դժվար է, հատկապես՝ սպասարկման ոլորտի, որտեղ աշխատել ցանկացողները քիչ են, կամ էլ փորձառություն չունեն»,-բացատրում է տնօրենն ու հավելում, որ աշխատողների համար կկազմակերպվեն վերպատրաստման դասընթացներ:
Խոսելով պոտենցիալ հաճախորդների մասին` կենտրոնի տնօրենը շեշտել է, որ նրանք հիմնականում բիզնեսով կամ հանգստանալու նպատակով Արցախ այցելողներն են: Ինչ վերբերում է մրցակցությանը, Վ.Օհանյանն գտնում է. «Մենք հավանաբար մրցակից դառնանք «Արմենիա» եւ «Երեւան» հյուրանոցների համար», հայտնում է Karabakh-open.info-ն:

На днях в Степанакерте открылся международный бизнес-центр «Европа», на строительство и эксплуатацию которого было вложено около 5.5 млн долларов США.
По словам директора Владимира Оганяна, Центр многофункционален и предусмотрен как в качестве бизнес-среды, так и для отдыха. «Один из этажей предусмотрен для бизнес-территорий, которые полностью арендованы. В Центре расположена гостиница на 32 номера, один из которых – президентский, 7 номеров – класса люкс. Что касается тарифов, то они пока не установлены окончательно. Но, так или иначе они будут исходить из рыночных цен и спроса», – отметил Оганян.
На начальном этапе в бизнес-центре будут работать около 50 человек, число которых со временем будет расти. «В настоящее время мы заняты вопросами приема сотрудников. Найти специалистов непросто, особенно в сфере обслуживания, желающих работать в которой не так много, либо у них нет соответствующего опыта работы», – разъясняет директор, добавляя, что для желающих поступить на работу будут организованы специальные тренинги.
Говоря о потенциальных посетителях, директор Центра подчеркнул, что это будут в основном люди, приезжающие в Арцах с целью организации бизнеса, либо на отдых. Что касается конкуренции, то Оганян полагает так: «Естественно, мы составим конкуренцию гостиницам «Армения» и «Ереван», сообщает Karabakh-open.info.