Մայիսի 12-ին ԼՂՀ «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» կոմիտեին կից Խաղաղության վարպետ ակումբը, միջազգային Խաղաղության վարպետ ակումբի աջակցությամբ, անցկացրել է «Հրադադարի ռեժիմի 18 տարի: Խաղաղության և հաշտեցման ռեսուրսրներ» թեմայով կոնֆերանս: Վերջինս նվիրված է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման 18-ամյակին: Ինչպես հաղորդում են կազմակերպիչները, կոնֆերանսին մասնակցել են Արցախի խորհրդարանի, ոչ կառավարական կազմակերպությունների, ինտելիգենցիայի, ԶԼՆ-ների ավելի քան 35 ներկայացուցիչներ:
ԼՂՀ Խաղաղության վարպետ ակումբի նախագահ Կարեն Օհանջանյանը, բացելով կոնֆերանսը, ընդգծել է հակամարտող կողմերի միջև հրադադարաի մասին համաձայնագրի կնքման կարևորությունը, քանի որ այն «թույլ է տալիս հակամարտող տարածաշրջանի ժողովուրդներին ոչ միայն վերականգնել քայքայված տնտեսությունները և բուժել վերքրեը, այլ նաև բռնել զարգացման ուղին և խաղաղ բանակցություններ վարել` հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ»:
Իր հերթին ԼՂՀ խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավար Վահրամ Աթանեսյանը իր ելույթում տվել է հրադադարի ռեժիմի ` ԼՂՀ զարգացման և հակամարտության կարգավորման վրա թողնող ազդեցության և դերի մանրամասն վերլուծություն: Մասիս Մայիլյանը` ԼՂՀ Արտաքին քաղաականության և Անտանգության հասարակական խորհրդի ղեկավարը, իր ելույթում վերլուծել է խաղաղութայն ապահովման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները, այդ թվում` ներքին, տարածաշրջանային և միջազգային: Հայկ Խանումյանը` Արցախում Եվրոպական շարժում կազմակերպության ղեկավարը, իր ելույթում անդրադարձել է ԶԼՄ-ների և սոցիալական մեդիաների դերին` խաղաղության մշակույթի ձևավորման հարցում:
Կոնֆերանս անցկացվել է ինտերակտիվ ձևով և բազմաթիվ մասնակիցների ելույթներում ընդգծվել է հրադադարաի ռեժիմի մասին համաձայնագրի պահպանման կարևորությունը: Կոնֆերանսի մասնակիցները հանդես են եկել հակամարտող կողմերի ղեկավարներին ուղղված կոչերով` մայիսի 12-ը շփման գծում առանց ագրեսիայի և բռնության օր ճանաչելու:

13 Май 2012 - 11:59 AMT
В Степанакерте прошла конференция, посвященная 18-летию соглашения о режиме перемирия в зоне карабахского конфликта
12 мая Нагорно-Карабахский Клуб Мастера Мира, действующий при Нагорно-Карабахском Комитете «Хельсинкская Инициатива-92», при поддержке международного Клуба Мастер Мира (Египет) провел конференцию «18 лет режима прекращения огня. Ресурсы для мира и примирения»., посвященную 18-летию соглашения по режиму прекращения огня в зоне карабахскогоо конфликта. Как сообщают организаторы, в конференции приняли участие более 35 представителей властей, членов парламента Арцаха, неправительственных организаций, интеллигенции, бывших комбатантов, СМИ.
Президент Нагорно-Карабахского клуба мастер Мира Карен Оганджанян открывая конференцию отметил важность соглашения по режиму прекращения огня между сторонами конфликта, “позволивший народам региона конфликта не только восстановить разрушенные экономики и залечить раны, но и встать на путь развития и вести мирные переговоры по урегулированию конфликта”.
В свою очередь руководитель внешнеполитической комиссии парламента НКР Ваграм Атанесян в своем выступлении дал подробный анализ роли и значения соглашения режима прекращения огня, который он предпочитает называть режимом перемирия, на развитие НКР и процессы по урегулированию конфликта. Масис Маилян, руководитель Общественного Совета по Безопасности и Внешней Политики НК в своем выступлении проанализировал необходимые ресурсы для поддержания мира, включая внутренние, региональные и международные. Айк Ханумян, руководитель организации Европейское движение в Арцахе затронул в своем выступлении роль масс медия и социальных медия в формировании культуры мира.
Конференция прошла в интерактивной форме и в выступлениях многих участников отмечалась важность сохранения соглашения о режиме прекращения огня. Участники конференции выступили с призывом к руководителям конфликтующих сторон объявить день 12 мая – днем свободной от агрессии и насилия на линии соприкосновения.