14 Մայիս 2012 - 11:52 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) հանդես են եկել հայտարարությամբ մայիսի 11-14 Երևան և Բաքու այցելությունների և ՀՀ ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումների ավարտին: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես ասվում է. «Համանախագահները շարունակել են քննարկել հունվարի 23-ին Սոչիում նախագահներ Սարգսյանի ու Ալիևի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն առնչվող հարցր, որոնք ուղղված էին խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների պահպանման, հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմի մշակմանը և հումանիտար կապերի հաստատմանը:
Համանախագահները մտահոգություն են հայտնել շփման գծում արձանագրված վերջին դեպքերի առնչությամբ և կոչ են արել կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել և պատասխան քայլեր չձեռնարկել: Համանախագահները ողջունում են այն, որ կողմերը հաստատել են հավատարմությունը խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Համանախագահները կողմերի հետ քննարկել են նաև զինված ուժերի ու խաղաղ բնակչության ներկայացուցիչների միջև վստահության հաստատմանն ուղղված միջոցները, այդ թվում 1994թ. գործող հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար: Բացի այդ, համանախագահները քննարկել են հայկական և ադրբեջանական մշակութային ու պատմական արժեքների պահպանման անհրաժեշտությունը մինչ կայուն խաղաղության հաստատումը:
Համանախագահները մտադիր են շարունակել քննարկումները երկու երկրների ԱԳ նախարարների միջև առաջիկայում»:
Ապրիլի 27-ին՝ ժամը 04:15-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Տավուշի մարզի Այգեպար-Մովսես գյուղերի միջև ընկած ճանապարահատվածում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողներից մեկին պատկանող «ՎԱԶ 2107» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկելիս հրազենային մարմնական վնասվածքներ են ստացել վարորդը և ևս երկու պայմանագրային զինծառայողներ: Երեք զինծառայողներից ոչ մեկի կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել:
Ապրիլի 30-ի գիշերը հրադադարը կրկին խախտվել է ադրբեջանցիների կողմից: Հայկական կողմից տուժածներ ու վիրավորներ չեն եղել:

14 Май 2012 - 11:25 AMT
МГ ОБСЕ обеспокоена “последними инцидентами” на линии соприкосновения, но призывает воздерживаться от ответа
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке (США), Игорь Попов (Россия) и Жак Фор (Франция) выступили с заявлением по итогам посещения Еревана и Баку 11-14 мая и встреч с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. В заявлении, в частности, говорится: «Сопредседатели продолжили со сторонами обсуждения реализации договоренностей, достигнутых президентами Саргсяном и Алиевым 23 января в Сочи, включая “ускорение” достижения основанного на базовых принципах мирного соглашения, разработку механизмов расследования случаев нарушения режима перемирия, а также установление гуманитарных контактов. Сопредседатели выразили обеспокоенность последними инцидентами на линии соприкосновения и призвали стороны проявлять сдержанность и не предпринимать ответных действий. Сопредседатели приветствуют подтверждение сторонами приверженности поиску мирного решения проблемы.
Сопредседатели также обсудили со сторонами вопрос установления доверия между представителями вооруженных сил и мирным населением в том числе и для сохранения установленного в 1994 году режима прекращения огня. Кроме того, сопредседатели обсудили необходимость защиты армянских и азербайджанских культурных и исторических ценностей для сохранения исторического наследия народов региона до достижения окончательного и продолжительного мира.
Сопредседатели намерены продолжить обсуждения с министрами иностранных дел двух стран в ближайшем будущем».
В ночь на 30 апреля в Тавушской области азербайджанская сторона вновь нарушила режим прекращения огня. К счастью, с армянской стороны пострадавших и раненых нет.