14 May 2012 - 14:26 AMT
Մի քանի օրվա ընթացքում Լիբանանի հայրենակցական միություններում և հայկական կրթօջախներում տեղի են ունեցել Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներ:
Մայիսի 13-ին ՀՅԴ «Շուշի» կոմիտեի ակումբում տեղի է ունեցել Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին նվիրված hուշաքարի բացում:
Մայիսի 9-ին Լիբանանի «Արցախ ֆոնդի» նախաձեռնությամբ «Վանա ձայն» ռադիոկայանը կազմակերպել էր ռադիոթոն՝ «Հանուն Արցախի հզորացման» կարգախոսով: Ռադիոթոնի ընթացքում հավաքվել է 57 000 ԱՄՆ դոլար, որն ուղղվելու է Արցախում սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը:
Մայիսի 9-ին Բեյրութի Մեսրոպյան բարձրագույն վարժարանում տեղի է ունեցել հանդիսավոր երեկո` նվիրված Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին: Բանախոսությամբ հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ատենադպիր, «Արարատ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Ահարոն Շխրտմյանը:
Մայիսի 5-ին Բեյրութի ամերիկյան համալսարանի համերգասրահում Լիբանանի Համազգայինի շրջանային վարչության կազմակերպությամբ տեղի է ունեցել «Կարկաչ» մանկական և պատանեկան երգչախմբերի ելույթը` նվիրված Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին: Միջոցառմանն իր մասնակցությունն է բերել Հայաստանից ժամանած երաժշտագետ Իվան Վարդանյանը, ինչպես նաև Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը:

В течение нескольких дней в различных армянских центрах Ливана прошли торжественные мероприятия, которые были посвящены 20-летию со дня освобождения Шуши.
13 мая в комитете АРФД “Шуши” в Бейруте состоялась церемония открытия мемориала, посвященного 20-летию освобождения Шуши, сообщает МИД РА.
9 мая по инициативе ливанского фонда “Арцах ” радиокомпанией “Голос Вана” была организован радиомарафон с лозунгом “Ради усиления Арцаха”. В Течение марафона было собрано порядка $57 000, которые будут направлены для проведения социально-экономических преобразований в Арцахе.
В тот же день в высшем училище Месропян в Бейруте прошел праздничный вечер. С лекцией выступил главный редактор армянской газеты “Арарат”, представитель ливанского центрального органа 100-летия Геноцида армян Ахарон Шхртмян.
5 мая в концертном зале американского университета Бейрута прошло выступление детских и юношеских музыкальных групп “Каркач”, посвященное знаменательной дате. В мероприятии приняли участие приехавший из Армении музыковед Иван Варданян, а также посол Армении в Ливане Ашот Кочарян.