Շոտլանդիայի, Ուելսի և Իռլանդիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիաների ղեկավարությունը դիտարկում է 2020թ. ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության անցկացման «կելտական» հայց ներկայացնելու հնարավորությունը, հայտնում է բրիտանական մամուլը:
Հիշեցնենք, որ հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը մայիսի 15-ն է և մինչ օրս պաշտոնական հայտ է ներկայացրել միայն Թուրքիան, հայտնում է championat.com.-ը:
Եվրո-2020 կանցնի նոր ձևաչափով՝ կմասնակցի 24 թիմ, ուստի Շոտլանդիան և Ուլեսը, որոնք հաստատել են Եվրոն ընդունելու մտադրությունը, կարող են չբավարարել հայտի պահանջներին մեծ մարզադաշտերի անբավարար քանակի պատճառով: Եթե Շոտլանդիայի, Ուելսի և Իռլանդիայի հայտն ընդունվի և հաղթի, ապա առաջին անգամ ֆուտբոլի պատմության մեջ խոշոր մրցաշարը կանցկացվի միանգամից երեք երկրում:

Руководство футбольных федераций Шотландии, Уэльса и Ирландии рассматривает возможность подачи "кельтской" заявки на проведение чемпионата Европы 2020 года, сообщает британская пресса. Напомним, дедлайн для подачи заявок – 15 мая, и пока официально свою заявку подала только Турция, передает championat.com.
Чемпионат Европы 2020 года пройдет по новому формату – в нем примут участие 24 команды, а потому только Шотландия и Уэльс, которые подтвердили свое стремление получить EURO, могут не потянуть заявку из-за недостаточного количества больших стадионов. В случае если заявка Шотландии, Уэльса и Ирландии будет принята и победит, то впервые в истории мирового футбола крупнейший турнир пройдeт сразу в трeх государствах.