15 Մայիս 2012 - 18:02 AMT
ԱՊՀ երկրները մնում են Ռուսաստանի գլխավոր ռազմավարական գործընկերները, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ` բացելով Համագործակցության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին: «Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ ԱՊՀ երկրները մեր, բառի բուն իմաստով, ամենամոտ ռազմավարական գործընկերներն են: Ձեզ հետ համագործակցության բոլր ասպեկտները մեր երկրի համար կենսակարևոր են»,-ասել է Պուտինը:
Ըստ նրա, խոսքը, մասնավորապես, միջազգային հարթակում սոցիալ-տնտեսական զարգացման հարցերի, հումնաիտար կապերի և համագործակցության ամրապնդման մասին է:
Պուտինն ընդգծել է, որ ԱՊՀ-ի և դրան նախորդող ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովները առաջին խոշոր միջազգային միջոցառումներն են, որոնք ՌԴ-ում անցկացվել են նախագահական ընտրություններից հետո:

15 Май 2012 - 17:35 AMT
Страны СНГ остаются главными стратегическими партнерами России, заявил президент РФ Владимир Путин, открывая неформальный саммит стран Содружества, сообщает РИА Новости. "Хочу вновь подчеркнуть, что страны Содружества – наши самые близкие в прямом смысле этого слова стратегические партнеры. Буквально все аспекты взаимодействия с вами для нашей страны жизненно важны", – сказал Путин.
По его словам, это, в частности, вопросы социально-экономического развития, укрепление гуманитарных связей и сотрудничество на международной арене.
Путин отметил, что саммит СНГ и предшествующий ему саммит ОДКБ стали первыми крупными международными мероприятиями, которые прошли в России после выборов президента.