16 Հունիս 2004 - 18:26 AMT
ԱՄՆ ԿՈՆԳՐԵՍԱԿԱՆՆԵՐԸ ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՆ ԱՐԱԳԱՑՆԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ԱՊԱՀՈՎԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՔԻ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄԸ
Կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը եւ Ջորջ Ռադանովիչը նամակ են հղել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի առեւտրական ծառայությունների հանձնախմբի նախագահ Մայքլ Օքսլիին` պաշտոնապես առաջարկելով ճշտել 1915 թվականի ցեղասպանության զոհ դարձած հայերի ապահովագրության օրենքի նախագծի լսումների ժամկետը: 3323 համարանիշով այս օրինագիծը թույլ կտա հրապարակել այն անձանց անունները, որոնք ժամանակին ապահովագրված են եղել ամերիկյան ընկերությունների կողմից եւ տուժել են անցյալ դարասկզբի ողբերգական իրադարձությունների ժամանակ: Ցեղասպանությունը վերապրած շատ հայեր եւ նրանց ժառանգները վերստին չեն կարողանում ստանալ ապահովագրված գումարները, քանի որ չունեն արխիվային համապատասխան փաստաթղթեր:

16 Июнь 2004 - 18:26 AMT
Конгрессмены США требуют ускорить принятие закона о страховках жертв геноцида армян в Османской Турции
Конгрессмены Адам Шиф и Джордж Раданович направили председателю комиссии по торговым вопросам Палаты представителей США Майклу Оксли письмо с предложением уточнить сроки слушаний по законопроекту о страховых полисах армян, ставших жертвами геноцида 1915 года. Этот закон под номером 3323 позволит обнародовать фамилии лиц, которые были застрахованы в Османской Турции американскими компаниями и пострадали во время трагических событий начала прошлого века. Многие пережившие геноцид армяне или их потомки не могут получить страховые суммы, поскольку не имеют на руках сответствующих архивных докментов.