18 Մայիս 2012 - 14:23 AMT
Մայիսի 17-ին Ռումինիայի Ռոման քաղաքի քաղաքապետ Լաուրենցիու Դան Լեորեանուն և Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանն ստորագրեցին երկու քաղաքների միջև համագործակցության համաձայնագիր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր Ռումինիայում Հայաստանի դեսպան Համլետ Գասպարյանը: Այս համաձայնագրով առաջին անգամ պաշտոնապես եղբայրական կապ է հաստատվում Ռումինիայի և Հայաստանի քաղաքների միջև:
Համաձայնագիրը նախատեսում է համագործակցություն մշակույթի, գիտության, գեղարվեստի և սպորտի բնագավառներում, զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերի կազմում,երկու քաղաքների բնակչության միջև տարաբնույթ կապերի հաստատում, համատեղ միջոցառումների կազմակերպում, երիտասարդության շրջանում համագործակցության ծրագրերի իրականացում և փոխշահավետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացում:
Քաղաքների եղբայրացման մասին պայմանավորվածությունը կայացել էր անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին, երբ Ռումինիայում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ ռումինական Պիտեշտ, Ռոման, Ֆոկշան, Գեռլա, Դումբրավեն և Ֆրումոասա քաղաքների քաղաքապետներն այցելել էին Հայաստան և ծանոթացել Գյումրի, Իջևան, Դիլիջան, Բերդ, Նոյեմբերյան և Այրում քաղաքներին:
Քաղաքապետներ Լեորենաուն և Սանթրոսյանը, ինչպես նաև դեսպան Գասպարյանը Քաղաքային այգում Մանկական քաղաքի բացման արարողությանը հայտարարեցին, թե հայկական հազարամյա ներկայությունից հետո երկու ժողովուրդների միջև այժմ բարեկամության և համագործակցության նոր էջ է բացվում:
Նեամց նահանգի վարչական կենտրոն, 60 հազար բնակիչ ունեցող Ռոմանը Ռումինիայի պատմական հայտնի քաղաքներից է, ընկած Արևելքի և Արևմուտքի միջև առևտրական ճանապարհների վրա, ուր միջնադարից բնակություն են հաստատել հայերը: Քաղաքում դեռևս կանգուն են 1609թ. հիմնված Սբ. Աստվածածին հայկական եկեղեցին` ճարտարապետական գեղեցիկ կազմվածքով, ներքին հարուստ հարդարանքով և հայկական հազվագյուտ սրբապատկերներով, եկեղեցուն հարակից նախկին հայկական դպրոցը: Ռոմանն ունի հիմնականում մտավորական խավից կազմված փոքր հայ համայնք:

18 Май 2012 - 13:37 AMT
17 мая мэр армянского города Дилижан Армен Сантросян и глава румынского города Роман Дан Лауренцио Леореану подписали договор о сотрудничестве между двумя городами, сообщает МИД РА. На торжественной церемонии подписания присутствовал посол Армении в Румынии Гамлет Гаспарян. По этому соглашению впервые устанавливается братские отношения между армянским и румынским городами.
Соглашение предполагает сотрудничество в сфере культуры, науки, художества и спорта, организацию туризма, установление различных связей между городами.
Решение о подписании подобного договора было принято в октябре прошлого года, когда по инициативе армянского посольства в Румынии, мэры городов Питешт, Роман, Фокшан, Герла, Думбравен и Фрамусаса посетили Армению и ознакомились с городами Гюмри, Иджеван, Дилижан, Берд, Ноемберян и Айрум.
Мэры Леоренау и Сантросян, а также посол Гаспарян заявили, что после 1000-летнего присутствия сейчас открывается новая страница в дружбе и сотрудничестве двух народов.
Административный центр области Неамц – город Роман, имеющий население в 60 тыс человек – один из исторических городов Румынии, располагающейся на торговых путях. Еще в 1609 году в городе была построена армянская церковь, при которой действовала армянская школа. В городе живет армянская община, преимущественно состоящая из интеллигенции.