23 Մայիս 2012 - 07:55 AMT
Սերգեյ Մարկեդոնով. Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասին կետը պատահական չի հայտնվել ՆԱՏՕ-ի հռչակագրում
Չիկագոյում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ընդունած հռչակագրում դրույթ կա հետխորհրդային տարածքի տարածաշրջանային հակամարտությունների մասին: Դաշինքի անդամ երկրները կոչ են արել հակամարտող բոլոր կողմերին լինել կառուցողական ու կամք դրսևորել, ինչպես նաև հարգել գործող բանակցային ձևաչափերը: Բացի այդ հռչակագիրը կոչ է անում խուսափել տարածաշրջանին ու միջազգային անվտանգությանը վնասող քայլերից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել Վաշինգտոնի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի աշխատակից Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Ըստ նրա, պարզ ասած, գագաթաժողովը հաստատեց, որ անթույլատրելի է ստատուս-կվոյի միակողմանի ուժային փոփոխությունն առանց հակառակ կողմի դիրքորոշումը հաշվի առնելու: «Հռչակագրում ասվում է, որ դաշինքը սատարում է Վրաստանի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը: Հայաստանը պատահական չի ընդգրկվել այդ ցուցակում: Այո, Հայաստանը չունի իր կազմում չճանաչված կազմավորումներ կամ անջատողական օջախներ, սակայն նա հակամարտության մեջ է Ադրբեջանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի պատճառով: Ընդ որում պաշտոնական Բաքուն երբեք չի բացառել հարցի ուժային լուծման տարբերակը ու նախկին ԼՂԻՄ տարածքից դուրս գտնվող շրջաններում իր վերահսկողությունը հաստատելու մտադրությունը: Այդ առումով ՆԱՏՕ-ի ազդանշանը հասկանալի է՝ նման արշավը չի կարող տարածվել բուն Հայաստանի տարածքի վրա: Ընդ որում, ՆԱՏՕ-ի հռչակագիրը ոչ մի խաղաղապահ մասնակցության ոչ մի կոնկրետ մեխանիզմ չի տալիս: Այդ թեման ընդհանրապես ՆԱՏՕ-ի օրակարգից դուրս է: Չիկագոյի գագաթաժողովը «օրհնեց» մերձդնեստրյան կարգավորման «5+2» բանաձևը և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Դա նշանակում է նաև, որ այս հակամարտություններում Դաշինքը չի պատրաստվում կոտրել ստատուս-կվոն կամ ինչ-որ հատուկ գաղափարներ առաջ քաշել: Նման գաղափարներ, այսօրվա դրությամբ, կարծես թե չկան»,-ասել է Մարկեդոնովը:

23 Май 2012 - 07:31 AMT
Сергей Маркедонов: В декларацию саммита НАТО не случайно включен пункт территориальной целостности Армении
В декларацию, принятую по итогам саммита НАТО в Чикаго, была включена статья о региональных конфликтах на постсоветском пространстве. Страны-члены Альянса призвали все стороны, вовлеченные в противостояние, проявить конструктивность и волю, а также уважать имеющиеся переговорные форматы. Помимо этого декларация содержит призыв избегать шагов, подрывающих как региональную, так и международную безопасность. Об этом PanARMENIAN.Net заявил приглашенный сотрудник Вашингтонского центра стратегических исследований Сергей Маркедонов.
По его словам, говоря простым языком, саммит подтвердил невозможность одностороннего силового изменения статус-кво без учета позиций противоположной стороны. «В декларации, принятой по итогам саммита в Чикаго, альянс заявляет, что поддерживает территориальную целостность Грузии, Молдовы, Азербайджана и Армении. Включение в этот список Армении – отнюдь не случайность. Да, эта республика не имеет в своем составе непризнанных образований или сепаратистских очагов, но она вовлечена в противоборство с Азербайджаном из-за Нагорного Карабаха. При этом официальный Баку никогда не исключал возможности силового реванша и восстановления контроля над районами за пределами бывшей Нагорно-Карабахской автономной области. В этой связи сигнал НАТО понятен: подобный подход не может распространяться на территории собственно Армении. При этом никаких конкретных механизмов миротворческого участия натовская декларация не дает. Эта тема вообще не является вопросом повестки дня Альянса. Саммит в Чикаго "благословил" формат "5+2" по приднестровскому урегулированию и Минскую группу ОБСЕ по разрешению нагорно-карабахского конфликта. Это также означает, что в данных конфликтах Альянс не собирается ломать статус-кво и предлагать какие-то особые идеи. Таковых, похоже, на сегодняшний день просто нет», – подчеркнул Маркедонов.