Մայիսի 22-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Բոստոնում մասնակցեցին քաղաքի սրտում գտնվող` Հայկական ժառանգության այգու և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի պաշտոնական բացման արարողությանը: Միջոցառմանը, որին մասնակցում էին հազարավոր բոստոնցիներ, Ցեղասպանության հուշարձանի բացումը խորհրդանշող ժապավենը կտրեցին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Մասաչուսեթսի նահանգապետ Դեվալ Պատրիկը, կոնգրեսմեն Էդ Մերկին, Բոստոնի քաղաքապետ Թոմաս Մենինոն, Հայկական ժառանգության հիմնադրամի նախագահ Ջիմ Գալստյամը, ԱՄՆ արևելյան ափի հոգևոր առաջնորդները: Մասաչուսեթսի նահանգապետ Դեվալ Պատրիկը, կոնգրեսմեն Էդ Մերկին, Բոստոնի քաղաքապետ Թոմաս Մենինոն իրենց ելույթներում կարևորեցին նահանգի հայության ներդրումը Բոստոնի, Մասաչուսեթսի և Միացյալ Նահանգների զարգացման և բարգավաճման գործում: Ամերիկյան բարձրաստիճան պաշտոնյաներն անդրադարձան Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման, ճանաչման և դատապարտման կարևորությանը` այդ առումով ողջունելով Ցեղասպանության հուշարձանի բացումը Բոստոնի կենտրոնում:
Բացման արարողությանը ելույթ ունեցավ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց Մասաչուսեթսի նահանգային և Բոստոնի քաղաքային իշխանություններին հայկական համայնքի նախաձեռնությանը սատարելու և իրականացմանն օժանդակելու համար: «… Այս հուշարձանը նաև խորհրդանշում է հայ համայնքի ներդրումը ամերիկյան հասարակության մշակութային բազմազանության մեջ։ Այս այգին նաև հայկական համայնքի երախտագիտության արտահայտությունն է Միացյալ Նահանգներին, ամերիկյան ժողովրդին, Մասաչուսեթս նահանգին և այս քաղաքին, որն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հայրենազրկված հազարավոր հայերի…»,- նշել է նա:
«Ցեղասպանությունների ժխտումը, անպատժելիությունը մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրականացման ճանապարհ են հարթում։ Անկախ աշխարհաքաղաքական և այլ շահերից, միջազգային հանրությունը պետք է միասնաբար պայքարի ցեղասպանության դատապարտման և դրա կանխարգելման համար։ Այդ միասնականության բացակայության պատճառով է, որ մարդկությունն ականատես է լինում ցեղասպանությունների իրագործման նոր փորձերի»,- հայտնել է Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայերի միասնական ջանքերը սկսում են արդյունքներ տալ։ Շուրջ մեկ դար Թուրքիայում փակի տակ գտնվող քննարկումը բացվում է: Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությունները Ստամբուլում և այլ թուրքական քաղաքներում դրա վկայությունն են։ Արտգործնախարարը հույս է հայտնել, որ այդ այգին կդառնա մի վայր, մի ուխտատեղի, որտեղ կգան ոչ միայն ցեղասպանության զոհերի ժառանգները, այլ նաև այդ հանցագործությունն իրագործողների ժառանգները և միասին ծաղիկներ կդնեն անմեղ զոհերի հիշատակին:
Բոստոնում Հայաստանի արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարարները այցելեցին նաև Սուրբ Երրորդության եկեղեցի, Հայկական մշակութային և կրթական կենտրոն և Հայկական թանգարան:

22 мая глава МИД Армении Эдвард Налбандян и министр Диаспоры Грануш Акопян в Бостоне приняли участие в открытии парка Армянского наследия и мемориала жертвам Геноцида армян. В мероприятии приняли участие мэр Бостона Томас Менино, губернатор Массачусетса Девал Патрик, конгрессмен Эд Мерки, глава фонда Армянского наследия Джим Галстян, а также духовные лидеры Восточного побережья США. Американские чиновники в своей речи отметили необходимость признания и осуждения Геноцида армян.
Эдвард Налбандян, в свою очередь, поблагодарил власти штата и города за поддержку инициативы армянской общины, общинные структуры армян Массачусетса за приложенные усилия и достижение цели. “…Это мемориал, посвященный памяти жертв Геноцида армян, обозначает также вклад армянской общины в культуру американского общества. Этот парк – также проявление благодарности армянской общины США, американскому народу, штату Массачусетс и тому городу, который принял тысячи армян, потерявших родину в результате Геноцида…”, – отметил он.
“Отрицание геноцидов, безнаказанность – открывают дорогу к новым преступлениям. Независимо от геополитических и других интересов, международное сообщество должно совместно бороться за осуждение и предотвращение геноцидов. Именно по причине отсутствия этого единства человечество становится очевидцем новых попыток осуществления геноцидов”, – заявил Налбандян.
Налбандян отметил, что борьба армян приносит свои плоды, и в Турции, где эта тема была закрыта более ста лет, начинается обсуждение Геноцида. Акции, посвященные жертвам Геноцида в Стамбуле и других городах – доказательство этого. Глава армянского МИД выразил надежду, что этот парк станет местом паломничества не только потомков жертв Геноцида, но и потомков его исполнителей и они вместе положат цветы в память о невинных жертвах.
Главы МИД и Диаспоры Армении в рамках пребывания в Бостоне также посетили церковь Святой Троицы, Армянский культурный и образовательный центр, а также Армянский музей.