2012թ. մայիսի 21-24-ը Չինաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանը Բանգկոկում (Թաիլանդ) մասնակցեց ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UNESCAP) 68-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին: Հանձնաժողովի լիագումար նիստում ունեցած իր ելույթում դեսպան Սարգսյանը, մասնավորապես, ներկայացրեց Հայաստանի ձեռքբերումները «Կայուն Զարգացման Ծրագրի» (Sustanable Development Program) իրականացման գործընթացում: Նա խոսեց համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման, աղքատության դեմ պայքարի, գյուղական շրջանների զարգացման ուղղությամբ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերի, միջուկային էներգետիկայի զարգացման, Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի և Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման խնդիրների մասին:
Նստաշրջանի ավարտին ընդունվեցին ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի գործողությունների ծրագրեր նախանշող մի շարք բանաձևեր:

25 Май 2012 - 14:55 AMT
С 21 по 24 мая посол Армении в Китае Армен Саргсян участвовал на проходящем в Бангкоке 68-ом заседании экономического и социального комитета ООН по Азиатско-Тихоокеанскому региону.
В своем выступлении посол представил достижения Армении в процессе реализации “Программы Стабильного Развития”.
Он также затронул вопросы преодоления финансово-экономического кризиса, борьбы против бедности, правительственных шагов по развитию сельских районов, развития атомной энергетики, а также открытия коридора Север-Юг и построения железной дороги Армения-Иран, имеющих стратегическое значение для Армении.
По итогам заседания был принят ряд резолюций, указывающих на программу дальнейших действий экономического и социального комитета ООН по АТР.