Մայիսի 22-ին ֆրանսիական Վալանս քաղաքի շուրջ 30 ֆրանսահայ կազմակերպությունները նախաձեռնել էին Շուշիի ազատագրման քսանամյակին նվիրված մեծ միջոցառում, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Վալանսի Հայ մշակութային ժառանգության բարեկամների կենտրոնի լեփ-լեցուն սրահում կազմակերպված միջոցառմանը, որին ներկա էին նաև պատգամավորներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև մշակութային ու լրագրողական շրջանակների ներկայացուցիչներ, բանախոսները ներկայացրին Շուշիի ազատագրման առանձնահատուկ կարևորությունը ողջ հայության համար՝ ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում և Սփյուռքում:
Միջոցառման ավարտին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, որը ներկա էր որպես հատուկ հրավիրյալ, պատասխանեց Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող բազմաթիվ հարցերի։
Վալանս այցի շրջանակներում դեսպան Չիտեչյանը նաև հանդիպումներ ունեցավ Դրոմ նահանգի պրեֆեկտի, տեղի պատգամավորների և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ։

25 Май 2012 - 15:07 AMT
22 мая во французском городе Валанс около 30 армянских организаций Франции провели большое мероприятие, посвященное освобождению Шуши, сообщает пресс-служба МИД.
В Центре друзей армянского культурного наследия, где присутствовали депутаты, представители местных властей, культурных и журналистских слоев, выступающие рассказали об особом значении освобождения Шуши для всего армянства, как в Арцахе, так и в Армении и Диаспоре.
В завершении мероприятия посол Армении во Франции Виген Читечян, который присутствовал в качестве специального гостя, ответил на вопросы о внутренней и внешней политике Армении.
В рамках визита в Валанс, Читечян встретился также с префектом провинции Дром, местными депутатами и представителями властей.