10 Հուլիս 2004 - 14:33 AMT
ԱՄՆ-ՈՒՄ ԴԺԳՈՀ ԵՆ «ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ» ՏԵՐՄԻՆԻ ԲԱՑԱԿԱՅՈՒԹՅՈՒՆԻՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻՆ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑՈՒՄ ՎՃԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
ԱՄՆ-ում դատական գործ է հարուցվել «New York Life» ապահովագրական ընկերության դեմ, որը պատրաստվում է փոխհատուցում վճարել անցյալ դարասկզբին իրենց կյանքերը արեւմտյան ընկերություններում ապահովագրած Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին: Փաստաբան Բեն Նաթլիի կողմից հայցի ներկայացման առիթ է հանդիսացել այն, որ ապահովագրական պոլիսների տերերի ժառանգների համար մամուլում տպագրված հայտարարություններում բացակայում է Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումը: Նաթլիի խոսքերով, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որեւէ նշում չկա նաեւ համաշխարհային ինտերնետային էջերում, որտեղ ներկայացված են պոտենցիալ փոխհատուցում ստացողների անունները: Բացի այդ, հայց հարուցողների կարծիքով, հայտարարությունները փոխհատուցումների վճարման մասին տպագրված են հիմնականում ամերիկյան ԶԼՄ-ներում, մինչդեռ հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին հարկավոր է փնտրել ողջ աշխարհում: Այս հարցի վերաբերյալ քիչ թե շատ սպառիչ տեղեկություն այսօր կարելի է ստանալ www.armenianinsurancesettlement.com ինտերնետային հասցեյով: ԱՄՆ-ում հրատարակվող հայկական ԶԼՄ-ների հաղորդագրության համաձայն, հուլիսի 30-ին կկայանա դատական նիստ, որտեղ վերջնական որոշում կկայացվի ցեղասպանությունից տուժած հազարավոր հայերի ժառանգներին 20 մլն ամերիկյան դոլարի չափով գումարի վճարման համաձայնագրի վերաբերյալ:

10 Июль 2004 - 14:33 AMT
В США недовольны отсутствием термина “геноцид” в объявлениях по выплате компенсаций жертвам резни армян в Османской Турции
В США подан судебный иск против страховой компании “New York Life”, готовящейся выплатить компенсации потомкам жертв геноцида армян в Османской Турции, застраховавших в начале прошлого века свои жизни в западных страховых компаниях. Поводом для подачи иска адвокатом Беном Натли стало то, что в объявлениях, напечатанных в прессе для потомков владельцев страховых полисов, нет какого-либо упоминания о геноциде армян. По словам Натли, нет заметки о геноциде и на интернет-сайтах, где представлены фамилии потенциальных получателей компенсации. Кроме того, по мнению подателей иска, объявления о выплате компенсаций напечатаны в основном в американских СМИ, тогда как наследников жертв геноцида армян надо искать по всему миру. Более-менее исчерпывающую информацию по этому вопросу можно получить по интернет-адресу www.armenianinsurancesettlement.com. По сообщениям издающихся в США армянских СМИ, 30 июля состоится судебное заседание, которое вынесет окончательное решение по договору о выплате 20 млн долларов наследникам тысяч армян, пострадавших во время геноцида в Османской Турции.