Սոչիի Ադլերի շրջանում օրերս տեղի ունեցած հայ երիտասարդների ու դաղստանցի բանվորների բախումները մեկնաբանելու PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի խնդրանքին ի պատասխան, Սոչիի վարչակազմի մամլո ծառայությունում ասացին, որ տեղեկություն չունեն հայ երիտասարդների ու դաղստանցի բանվորների բախումների մասին:
Շաբաթ օրը` մայիսի 26-ին, Սոչիի Ադլերի շրջանի Չերեշնի գյուղի մոտ հայերի և դաղստանցիների միջև բախում է տեղի ունեցել, որը գրեթե վերածվել է զանգվածային ծեծկռտուքի:
Հիմնականում հայերով բնակեցված Չերեշնի գյուղի բնակիչները «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթին պատմել են, որ Սոչիում աշխատող դաղստանցիներն անընդհատ նեղացնում են տեղացի աղջիկներին անհարկի կատակներով, «հետույքը կսմթելու» փորձերով և անգամ սեքսի ուղղակի ակնարկներով:
Ըստ նրանց, հայ տղամարդիկ «զայրանում էին, սակայն համբերում էին», քանի դեռ դաղստանցիները «խոսքից գործին չանցան` հետապնդելով աղջիկներին»: Նախորդ շաբաթ օրը երեկոյան, երբ Չերեշնյայի աղջիկները հավաքվել են տաղավարում, նրանց սկսել են անհանգստացնել Օլիմպիական շինարարությունում աշխատող դաղստանցիները:
Աղջիկները բողոքել են ընկերներին և եղբայրներին: Հայերը հավաքել են իրենց կանանց պատվի պաշտպանների մի խումբ և որոշել վրեժ լուծել նրանց նեղացնողներից: Նրանք 30 ավտոմեքենաներով մեկնել են շինհրապարակ:
Պարբերականի տվյալներով, կռվին ներկա գտնվողները զինված են եղել տրավմատիկ զենքով և էլեկտրաշոկերներով: Տագնապած շինարարները ոստիկանություն են զանգահարել և պատմել իրենց դեմ ծրագրվող հարձակման մասին: ՕՄՕՆ-ի ժամանման պահին կողմերն արդեն իրար վրա քարեր էին նետում:
Ոստիկանները ստիպված էին կենդանի պատ կազմել հայ և դաղստանցի երիտասարդների միջև: Արդյունքում ոստիկանության և ՕՄՕՆ-ի աշխատակիցների օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հնարավոր է դարձել կանխել զանգվածային ծեծկռտուքը:
Օրինապահները ձերբակալել են մոտ 300 մարդու: Վիրավորվել է միայն մեկ ոստիկան:
Մինչդեռ, պարբերականի տեղեկությունների համաձայն, սա Սոչիում հայերի և դաղստանցիների միջև առաջին բախումը չէ: Մայիսի 1-ին զանգվածային կռիվ է տեղի ունեցել հայ և դաղստանցի երիտասարդների միջև, որին մասնակցել է մոտ 300 մարդ: Այդ ընթացքում դանակի հարվածից մահացել է թեկվանդոյի սպորտի վարպետ Յուրի Գարանյանը: Կոնֆլիկտի պատճառը կրկին աղջիկն էր, որի հետ ցանկանում էր ծանոթանալ դաղստանցի շինարարը:

30 Май 2012 - 13:05 AMT
На просьбу корреспондента PanARMENIAN.Net прокомментировать недавние столкновения между представителями армянской общины и дагестанскими рабочими в Адлерском районе Сочи, в пресс-службе городской администрации заявили, что не обладают на этот счет никакой информацией.
В субботу, 26 мая у села Черешни в Адлерском районе Сочи между армянами и дагестанцами произошло столкновение, едва не переросшее в массовое побоище. Стычку в самом начале предотвратили омоновцы. Жители села Черешня, где в основном живут армяне, рассказали газете “Комсомольская правда”, что откомандированные в Сочи рабочие из Дагестана постоянно обижают местных девушек непристойными шутками, попытками “ущипнуть за попку” и даже прямыми намеками на секс.
Армянские мужчины, по их словам, «злились, но терпели» до тех пор, пока дагестанцы не перешли «от слов к делу и начали домогаться девчонок». Вечером в минувшую субботу, когда девушки Черешни собрались на лавочке, к ним начали приставать дагестанцы с Олимпийской стройки. Те пожаловались друзьям и братьям. Армяне собрали команду защитников чести своих женщин и решили отомстить обидчикам. Разгневанные парни на 30 машинах отправились в городок строителей.
По сведениям издания, прибывшие на разборки, были вооружены травматическим оружием и электрошокерами. Строители в панике по телефону сообщили в полицию о готовящемся нападении на них. К моменту прибытия отряда ОМОН стороны, противники, в руках которых были палки и арматура, уже кидали друг в друга камни.
Полицейским пришлось стать живой стеной между армянской и дагестанской молодежью. В итоге отряд из пятисот полицейских и омоновцев в бронежилетах и со слезоточивым газом оперативно пресек массовую драку.
Правоохранители задержали почти 300 человек, сообщили в УВД Сочи. Ранение получил только один полицейский. Между тем, по информации газеты, это не первый конфликт армян с дагестанцами в Сочи. 1 мая произошла массовая драка с участием 300 представителей армянской и дагестанской молодежи. В побоище от ножевого ранения погиб 23-летний мастер спорта по тэквондо Юрий Гаранян. Причиной конфликта также стала девушка, с которой хотел познакомиться дагестанский строитель.