30 Մայիս 2012 - 17:22 AMT
Կովկասի մահմեդականների վարչության հոգևոր առաջնորդ, շեյխուլիսլամը «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը տեսնում է միջկրոնական երկխոսության մեջ», հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Նպատակահարմար եմ համարում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծել ոչ միայն միջպետական բանակցությունների ժամանակ, այլև միջկրոնական երկխոսության մակարդակով»,- ասել է Փաշազադեն չորեքշաբթի օրը` ելույթ ունենալով Աստանայում համաշխարհային և ավանդական կրոնների IV համագումարում:
Նրա խոսքով` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը խոչընդոտում է ողջ կովկասյան տարածաշրջանի զարգացմանը:
«Պետությունների ղեկավարները միջազգային միջնորդությամբ շարունակում են բանակցային գործընթացն այդ երկարաձգված հակամարտության շուրջ, բայց այդ բանակցային գործընթացի հաջողության համար կառուցողական ոգի է անհրաժեշտ նաև միջկրոնական հաղորդակցության մեջ»,- ասել է Փաշազադեն:

30 Май 2012 - 16:51 AMT
Глава Управления мусульман Кавказа шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде «видит решение нагорно-карабахского конфликта в межконфессиональном диалоге», сообщает азербайджанские СМИ.
"Считаю целесообразным решать проблему Нагорного Карабаха не только в процессе межгосударственных переговоров, но и на уровне межрелигиозного диалога", – сказал в среду Пашазаде, выступая на IV съезде мировых и традиционных религий в Астане.
По его словам, проблема Нагорного Карабаха мешает развитию всего Кавказского региона.
"Главы государств при международном посредничестве продолжают переговорный процесс по этому затянувшемуся конфликту, мешающемуся общему развитию региона. Но для успеха переговорного процесса по мирному и справедливому решению конфликта необходим конструктивный дух и в межконфессиональном общении", – сказал Пашазаде.