31 Մայիս 2012 - 11:12 AMT
Արցախի ԱԳՆ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը համարժեք արձագանք տալ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը հակասող Ադրբեջանի վարքագծին
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունից տեղեկացնում են, որ կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունին և ԱԽ անդամ երկրներին է տրամադրվել ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունը մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, նշվում է. «Մայիսի 9-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության /Արցախի Հանրապետության/ ժողովրդի համար եռակի տոն է։ Այդ օրը Արցախի ժողովուրդը մյուս ազգերի հետ միասին նշում է ազգային միասնության, հաշտության և ազատության տոնը՝ երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի կապակցությամբ:
Թեև թվով փոքրաթիվ, Արցախի հայերը նշանակալի դեր խաղացին ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի նվաճման գործում։ Երկրորդ աշխարհամարտի պատմության էջերը պահպանում են Արցախում ծնված 3 մարշալների, 1 ծովակալի, 24 գեներալների, ԽՍՀՄ 28 հերոսների, Փառքի շքանշանի 7 ասպետների և բազում բարձրաստիճան սպաների անուններ։
Մայիսի 9-ին Արցախի ժողովուրդը միաժամանակ նշում է Շուշիի ազատագրման 20-ամյակը։Շուշին 18-19-րդ դարերում ձևավորվել և զարգացել է որպես հայության մշակութային և հոգևոր գլխավոր կենտրոններից մեկը։ 20-րդ դարի սկզբին քաղաքը ավերվում ու հրի է մատնվում քարտեզի վրա որպես պետություն առաջին անգամ հայտնված Ադրբեջանի զինված միավորումների կողմից։ Վերջին հայկական ընտանիքները Շուշին լքում են 1980-ականների վերջերին՝ չցանկանալով կիսել Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում սպանդի ենթարկված հայերի ճակատագիրը։
Շուշին, որ գտնվում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի կողքին հառնող բարձրունքում, 1990-ականների սկզբին դարձավ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի, մասնավորապես, Արցախի մայրաքաղաքի ավերիչ գնդակոծության համար գլխավոր բազաներից մեկը։
Շուշիից արձակված օրեկան 300-400 հրթիռների վերջնակետը դարձավ Ստեփանակերտը՝ քաղաքի բնակչությանը տեղահանելով դեպի նկուղներ, առաջացնելով հարյուրավոր տուժածներ և զոհեր, և ավերելով քաղաքի շինությունների կեսից ավելին։
Շուշիի հայկական բնակչության, նրա մշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքը լավագույնս արտահայտում է այն, թե ինչպես էր դարերի պատմություն և սրբավայր հանդիսացող Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցին վերածվել հայկական բնակչության գլխին թափվող արկերի ռազմական պահեստի։
Ադրբեջանական բանակի կողմից շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի բնակչությունը կանգնած էր ոչնչացման եզրին։ Այս ճակատագրական պահին Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի կողմից ձեռնարկված ռազմական գործողության շնորհիվ 1992թ. մայիսի 9-ին ադրբեջանական ուժերը լքեցին քաղաքը։ Հաջորդած գործողություններով արցախահայությունը բացեց Հայաստանի հետ կապի միջանցքը, որը հայտնի դարձավ որպես «կյանքի ճանապարհ»։ Մայիսի 9-ը խորհրդանշում է միաժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության պաշտպանության բանակի կազմավորման տարելիցը, Արցախի ժողովրդի՝ սեփական պատիվը, անվտանգությունն ու ազատությունը պաշտպանելու կամքը։ Այդ իսկ պատճառով, յուրաքանչյուր տարվա այդ օրը Արցախի ժողովուրդը կոչ է անում դասեր քաղել անցյալից և հավատարիմ մնալ խաղաղ համակեցության սկզբունքներին և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն ամբողջ աշխարհում։
Զավեշտալի է հաղթանակի օրվան նվիրված ռազմական շքերթի նկատմամբ Ադրբեջանի անհանգստությունն ու բողոքը. մի երկրի, որը ԼՂՀ ժողովրդի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրականացմանը պատասխանեց Ղարաբաղի հարակից տարածքներում և բուն Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների քաղաքականությամբ, սանձազերծեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիա՝ հայտնի միջազգային ահաբեկչական ցանցերի, հազարավոր վարձկան-գրոհայինների ներգրավմամբ։ Ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով առ այսօր օկուպացիայի տակ են գտնվում ԼՂՀ առանձին տարածքներ, իսկ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում գրեթե ամեն օր կազմակերպվում են սադրանքներ և դիվերսիոն գործողություններ։
Զուգահեռաբար պաշտոնական Բաքուն մշտապես հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով, ԼՂՀ ժողովրդի նկատմամբ անմիջական սպառնալիքներով, կարծես թե «մոռանալով» 1994թ. կրակի դադարեցման վերաբերյալ համաձայնագիրը, որի տակ դրված են Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների ստորագրությունները:
Միայն վերջին յոթ տարիների ընթացքում Ադրբեջանը քսանապատկել է իր ռազմական ծախսերը՝ խախտելով սպառազինությունների՝ միջազգայնորեն ստանձնած բոլոր թույլատրելի առաստաղները։ Այսպիսով, տարածաշրջանի ռազմականացման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները, որոնց քաղաքականությունը սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանը։
Անընդունելի համարելով Ադրբեջանի ծայրահեղ ռասիստական քարոզչությունը և պատերազմի բացահայտ սպառնալիքները՝ Արցախի ժողովուրդը հաստատակամ է շարունակելու ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված պետության ամրապնդման գործընթացը։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն է պատասխանատու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը՝ ի սկզբանե որդեգրած ուժային քաղաքականությամբ զինված հակամարտության վերածելու և այդ քաղաքականության շարունակությամբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը խոչընդոտելու համար։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը համարժեք արձագանք տալ ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի նպատակներին և սկզբունքներին հակասող Ադրբեջանի վարքագծին՝ կանխելու համար տարածաշրջանային անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ադրբեջանական նոր արկածախնդրությունը»:
ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունը, որպես ՄԱԿ-ի ԳԱ և ԱԽ փաստաթղթեր պաշտոնապես կտարածվի հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:

31 Май 2012 - 11:55 AMT
МИД Арцаха призывает мировое сообщество предотвратить новые и очень опасные азербайджанские авантюры
Как сообщают из постоянного представительства Армении в ООН, генсеку Организации и странам-членам Совета безопасности было представлено заявление МИД Нагорно-Карабахской Республики в связи с отмечаемым в мае тройным праздником – Днем победы в ВОВ, 20-летием освобождения Шуши и формирования Армии обороны Арцаха. Как передает пресс-служба МИД РА, в заявлении, в частности, говорится: «9 мая для народа Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) – тройной праздник. В это день арцахский народ отмечает праздник единства, мира и свобода – День победу в Великой отечественной войне.
Армяне Арцаха сыграли значимую роль в достижении победы над фашистами. Страницы истории ВОВ хранят имена родившихся в Арцахе 3 маршалов, 1 адмирала, 24 генералов, 28 героев СССР, 7 кавалеров Ордена чести и многих высокопоставленных офицеров.
9 мая народ Арцаха отмечает 20-ую годовщину освобождения Шуши.
В 18-19 веке Шуши был основан и развивался как один из культурных и духовных центров армянства. В Начале 20 века город был разрушен и предан огню со стороны вооруженных группировок только что появившегося на карте в качестве государства Азербайджана. Последние армянские семьи покинули Шуши в конце 1980-ых, не пожелав разделить судьбу подвергнутых уничтожению армян Сумгаита и других населенных пунктов Азербайджана.
Шуши, который находится на возвышенности рядом со Степанакертом, в начале 1990-ых стал одной из основных баз азербайджанской военной агрессии, в частности, использовался для обстрела Степанакерта.
Целью выпускаемых из Шуши ежедневно 300-400 ракет стал Степанакерт: людям пришлось переселиться в подвалы, обстрелы привели к сотням убитых и раненых, разрешениям больше половины строений.
Лучше всего отношение Азербайджана к армянскому населению и армянскому культурному наследию в Шуши демонстрирует тот факт, что имеющая вековую историю и являющаяся святыней церковь Сурб Казанчецоц была превращена в военный склад.
Находящийся в окружении азербайджанской армии нард Арцаха был на грани уничтожения. В этот судьбоносный момент благодаря военным действиям сил самообороны Арцаха 9 мая 1992 года азербайджанские силы покинули город. Последующими действиями армянство Арцаха смогло открыть наземное сообщение с Арменией, которое стало известно как «Дорога жизни».
9 мая также отмечается годовщина формирования Армии оборона Арцаха – символа стремления народа защищать свою честь, безопасность и свободу. По этой причине каждый год в этот день народ Арцаха призывает извлечь уроки из прошлого и оставаться верными принципам мирного сосуществования и мирного урегулирования конфликтов.
Ничем иным как фарсом является обеспокоенность и жалобы посвященным Дню победы военным парадом в Степанакерте со стороны Азербайджана – страны, которая на реализацию права НКР на самоопределение ответила политикой этнических чисток в самом Карабахе и прилегающих территориях, крупномасштабной военной агрессией с участием известных террористических группировок и боевиков-наемников. В результате агрессии Азербайджана против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики т сегодня остаются оккупированными отдельные территории НКР, а на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения практически каждый день имеют место провокации и диверсии.
Параллельно официальный Баку постоянно выступает с воинственными заявлениями, угрозами в адрес народа НКР, как бы “забывая” о соглашении о прекращении огня от 1994 года, под которым стоят подписи представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Только за последние семь лет Азербайджана в 20 раз увеличил свои военные расходы, нарушая все международно принятые лимиты. Таким образом, всю ответственность за милитаризацию региона несут власти Азербайджана, политика которых угрожает региональной безопасности.
Считая неприемлемыми радикальную расистскую пропаганду Азербайджана и открытые угрозы начать войну, народ Арцаха остается приверженным продолжению процесса укрепления государства на основе демократических ценностей.
Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики заявляет, что Республика Азербайджан, изначально применяющая силовую политику, несет ответственность за преобразование карабахского вопроса в военный конфликт и препятствование урегулированию карабахско-азербайджанского конфликта.
МИД Нагорно-Карабахской Республики призывает международного сообщество дать адекватную оценку противоречащему Уставу ООН и Хельсинкскому заключительному акту поведению Азербайджана для предотвращения новых азербайджанских авантюр, угрожающих региональной безопасности”.
Заявление МИД НКР в качестве документов ГА и СБ ООН будет официально распространено на следующей неделе.