4 Հունիս 2012 - 15:59 AMT
Էդվին Ավանեսսը մտադիր է ֆիլմ նկարահանել «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի էկրանավորմանը Թուրքիայի խոչընդոտելու մասին
Ամերիկյան ռեժիսոր Էդվին Ավանեսսը մտադիր է ֆիլմ նկարահանել այն մասին, թե ինչպես է Թուրքիան խոչընդոտել ԱՄՆ-ում «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի էկրանավորմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է անկախ ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը:
Դեռևս 2006 թվականին վեպը էկրանավորելու միտք ուներ Սիլվեստր Ստալլոնեն: Բայց ASIMED թուրքական ընկերակցության ճնշման արդյունքում նա ստիպված եղավ հրաժարվել այդ գաղափարից, ինչպես և Մել Գիբսոնը 2009-ին: Ֆրանսիայում վեպի էկրանավորման մտադրություն ուներ Անրի Վեռնոյը:
Այդ պատմական, իր տեսակի մեջ առաջին նախագծի իրականացման համար ռեժիսոր Էդվին Ավանեսսը ֆինանսական աջակցության կարիք ունի: Հանգանակությունն իրականացնում է «Հայկական մշակութային արժեքների բարեկամներ» ընկերակցությունը:

4 Июнь 2012 - 15:29 AMT
Американский режиссер намерен снять фильм о том, как Турция мешала экранизации в США повести «40 дней Муса-Дага»
Американский режиссер Эдвин Аванесс намерен снять фильм о том, как Турция препятствовала экранизации в США повести Франца Верфеля «40 дней Муса-Дага». Об этом PanARMENIAN.Net сообщил независимый французский журналист Жан Экиян. Еще в 2006 году экранизировать повесть намеревался Сильвестр Сталлоне. Но в результате давления турецкой ассоциации ASIMED ему пришлось отказаться от этой идеи, как и Мэлу Гибсону в 2009 году. Во Франции же снять фильм по повести хотел Анри Верной.
Для реализации этого исторического, первого в своем роде проекта режиссер Эдвин Аванесс нуждается в финансовом содействии. Сбор средств осуществляет ассоциация “Друзья армянских культурных ценностей”.